VOOmitzichten Wij hebben vertrouwen in een verdere groei van omzet en resultaat. Wij zijn werkzaam in een nog steeds in omvang toenemende markt, waarbij met name het premium-segment structurele groei vertoont. Juist in dit segment nemen wij een uitstekende positie in en onze strategie is erop gericht deze positie verder te versterken. Bovendien zijn wij zowel via export als via samenwerkingsverbanden goed vertegenwoordigd in het Verre Oosten en Latijns Amerika, regio's waar de bierconsumptie relatief sterk toeneemt. Wij beschikken over de middelen om van de voortgaande groei in de door ons gekozen markten en segmenten te profiteren. Heineken heeft een solide financiële structuur, zeer sterke merken, een grote ervaring bij de internationale marketing van premium-bier en goed gekwalificeerde medewerkers. Wij werken voorts met kracht aan een verdere verbetering van onze uitgangspositie, onder meer door verlaging van de kosten en vergroting van de flexibiliteit. Om deze redenen zijn wij ervan overtuigd de toenemende internationale concurrentie het hoofd te kunnen blijven bieden. Wij verwachten dat in 1993 de vervangings- en uitbreidingsinvesteringen in materiële vaste activa 650 miljoen zullen bedragen. De investeringen zullen worden gefinancierd uit de cash flow en, waar dit rationeel is, uit lokaal aan te trekken middelen. Het personeelsbestand zal in 1993 wederom een daling vertonen, met name als gevolg van voortgaande herstructureringen en rationaliseringen in Europa. De economische vooruitzichten voor 1993 zijn niet onverdeeld gunstig. In Europa, ons belangrijkste werkgebied, is sprake van stagnatie, zonder dat er uitzicht bestaat op een substantiële verbetering op korte termijn. Hiervan moet een negatief effect op de biermarkt worden verwacht. Daar staat tegenover dat de Amerikaanse economie zich in een herstelfase bevindt en dat ook in andere delen van de wereld, zoals Latijns Amerika en het Verre Oosten, de economische ontwikkeling overwegend gunstig is. 36 De resultaten van Heineken op korte termijn zijn altijd sterk afhankelijk van onvoorspelbare en/of door ons niet te beïnvloeden factoren. Naast de aarzelende economische ontwikkelingen kunnen worden genoemd de weersinvloeden, met name in het hoogseizoen, accijnsverhogingen en andere overheidsmaatregelen, rente- en valutaschommelingen en politieke ontwikkelingen. Om deze reden is het op dit moment niet mogelijk een concrete uitspraak te doen over het in 1993 te behalen resultaat. Amsterdam, 4 maart 1993 Van Schaik Vuursteen Coebergh Drost Schouten

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 33