Personeel In het verslagjaar bedroeg het gemiddelde aantal De ontwikkeling van nieuwe produkten kreeg veel aandacht, hetgeen te meer van belang is omdat de segmentering van de biermarkt doorzet en de consument een gevarieerd assortiment van hoge kwaliteit verlangt. Zo werd voor de Nederlandse markt een nieuwe variant bokbier ontwikkeld, Heineken Tarwebok. Ten behoeve van Murphy's Irish Stout in blik introduceerden wij het zogenaamde 'draught flow' systeem; het produkt is daardoor vrijwel niet van tapbier te onderscheiden. Voor de Nigeriaanse markt werd Legend, een stoutbier op basis van lokale grondstoffen, ontwikkeld. In al onze activiteiten streven wij ernaar het milieu zo veel mogelijk te ontzien. Bij onze beslissingen laten wij ons mede leiden door wettelijke regelingen, vrijwillige afspraken en de eisen die de samenleving stelt. Het brouwproces zeifis relatief milieuvriendelijk; niettemin proberen wij voortdurend de processen aan te passen, zodat het gebruik van water en energie wordt gereduceerd. Verder spannen wij ons in om de verpakkingen te verbeteren. Hierbij maken wij, waar mogelijk, gebruik van kringloop materiaal en van verpakkingen die voor hergebruik geschikt zijn. Is dit niet mogelijk, dan worden materialen gebruikt waarvan de verwerking onschadelijk is voor het milieu. Wij zijn via verschillende organisaties nauw betrokken bij het nationale en internationale overleg inzake milieuvraagstukken. medewerkers 25.320 tegen 27.502 in 1991. Voor Nederland waren deze cijfers respectievelijk 6.029 en 6.163. De daling van het aantal medewerkers deed zich hoofdzakelijk voor in Spanje, Italië, Indonesië en Zaïre, waar reorganisaties in uitvoering zijn. Daarnaast was het aantal personeelsleden in Azië lager door wijzigingen in de consolidatie. Heineken is een internationaal opererende onderneming, die het personeelsbeleid zo veel mogelijk delegeert aan de werkmaatschappijen. Op deze wijze wordt optimaal recht gedaan aan de van land tot land optredende verschillen in 819 Westelijk Halfrond taal, cultuur, arbeidsrecht en beloning. Bovendien vergroot het de betrokkenheid van de medewerkers. 5549 Afrika 2 941 Azië/Australië Met betrekking tot de bezetting van sleutelposities wordt een centraal beleid gevoerd. Dit is van belang voor de continuïteit en de samenhang die passen bij het internationale karakter van de onderneming. Een belangrijk onderdeel van het beleid is potentiële managers in de gelegenheid te stellen internationale ervaring op te doen. Er wordt veel aandacht besteed aan de inventarisatie van de toekomstige behoefte aan managers en van het aanwezige managementpotentieel. In het proces van management development nemen opleidingen een belangrijke plaats in. In het verslagjaar is hieraan mondiaal veel aandacht besteed. Tegen de achtergrond van de ontwikkelingen die zich zowel binnen de van personeel onderneming als in de maatschappij afspelen, werd sterk de nadruk gelegd op het begeleiden en sturen van veranderingsprocessen 6 029 Nederland 9 982 Overig Europa 21

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 22