Onderzoek, ontwikkeling en milieu Wij geven aan onderzoek en ontwikkeling vanouds een hoge Winstbestemming Volgens de winst- en verliesrekening van Heineken N.V. over 1992 bedraagt de netto winst uit gewone bedrijfsuitoefening 462.613.000 en de totale netto winst 564.263.000. In overeenstemming met artikel 12 van de statuten van de onderneming wordt voorgesteld om een bedrag van 140.485.000 aan te wenden voor dividenduitkering, 30,4% van de netto winst voor buitengewoon resultaat. Dit voorstel komt overeen met een dividend van 3,50 per aandeel van 25,-, waarvan op 16 september 1992 reeds een bedrag van 1,50 per aandeel als interimdividend betaalbaar is gesteld. Voorgesteld wordt het resterende bedrag ad 423.778.000 toe te voegen aan de algemene reserve. Indien dit voorstel door de op 22 april 1993 te houden algemene vergadering van aandeelhouders wordt goedgekeurd, zal het slotdividend van 2,- per aandeel op 7 mei 1993 betaalbaar worden gesteld op dividendbewijs nummer 51. prioriteit, mede gezien onze positie als toonaangevende brouwerij-onderneming. Op technisch en technologisch gebied doen zich voortdurend nieuwe ontwikkelingen voor, zowel in onze eigen brouwerijen als daarbuiten. Vernieuwingen en innovaties passen wij, waar zinvol, binnen de onderneming toe. Het doel hiervan is verdere kwaliteitsverbetering, verhoging van de efficiency en verlaging van de produktiekosten. Ook milieu'overwegingen spelen hierbij een rol. In het verslagjaar werd veel aandacht besteed aan verdere verbetering van het kwaliteitsniveau. Er werden kwaliteitsbeheerssystemen ontwikkeld om ook in de toekomst een hoge en constante kwaliteit van de eindprodukten te garanderen. Kwaliteit is geen absoluut begrip, maar hangt samen met de eisen die de consument aan het produkt stelt. Om deze reden maken wij veelvuldig gebruik van consumentenpanels. Daarenboven is gekozen voor de invoering van een kwaliteitsborgingssysteem volgens de ISO 9000-normen. Inmiddels hebben reeds enkele van onze brouwerijen het betreffende ISO-certificaat verkregen. Wij streven ernaar dat al onze Europese brouwerijen in de komende jaren dit certificaat verwerven. Onze brouwerijen voldoen al aan de hoogste internationale eisen op het gebied van kwaliteitszorg en produktiebeheersing; certificering betekent dat de naleving van de vastgelegde procedures ook regelmatig wordt gecontroleerd door een onafhankelijke instantie. Het project ter ontwikkeling van hoogwaardige gerstsoorten, dat wij samen met enkele collegabrouwerijen uitvoeren, is de tweede vierjarige fase ingegaan. In de eerste fase was de aandacht vooral gericht op vergroting van de basiskennis. Thans worden kwekers bij het project betrokken om de opgedane kennis om te zetten in praktische toepassingen. 20

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 21