Afschrijvingen 643 Investeringen 531 Investeringen en afschrijvingen materiële vaste activa in miljoenen guldens verband met duurzame overcapaciteit, veroorzaakt door de moeilijke politieke en economische situatie ter plaatse. Afgezien van de effecten van herstructureringen bleef de stijging van de afschrijvingen en personeelskosten beperkt. Dit was te danken aan de produktiviteitsverhoging, die mede bereikt is door de herstructureringen in Europa. De omvangrijke herstructurering in Spanje vindt voortgang. De verkoop van de brouwerij in Córdoba kon in het boekjaar worden afgewikkeld. Over de verkoop of sluiting van de brouwerij in Zaragoza zal in 1993 duidelijkheid worden verkregen. Naast de concentratie van de produktie zijn de reorganisaties in de overige bedrijfsonderdelen in volle gang. Het niveau van de voor de Spaanse werkmaatschappij getroffen voorzieningen is zodanig dat, onvoorziene ontwikkelingen daargelaten, de lopende herstructureringen geen invloed van betekenis meer zullen hebben op de resultaten over de komende jaren. Bedrijfsresultaat en netto winst Het op vervangingswaarde gebaseerde bedrijfsresultaat bedroeg 733 miljoen tegen 730 miljoen in 1991. De hogere verkopen en betere verkoopprijzen hadden een aanzienlijke positieve invloed op het bedrijfsresultaat. De gewijzigde omrekenkoersen van vreemde valuta's en consolidatiewijzigingen hadden een beperkt effect. Hoge herstructureringskosten maakten de verbetering van het bedrijfsresultaat echter grotendeels ongedaan. Hoewel de kosten van de Spaanse herstructurering volledig op het bedrijfsresultaat in mindering komen, drukken zij in veel mindere mate op het netto resultaat, omdat onze participatie in El Aguila 51% bedraagt. Als een percentage van de netto omzet bedroeg het bedrijfsresultaat 8,2% tegen 8,4% in het voorgaande boekjaar. Uitgedrukt in een percentage van het totale vermogen bedroeg het bedrijfsresultaat 9,4% tegen 9,2% in 1991. Het resultaat van de niet-geconsolideerde deelnemingen bedroeg 26 miljoen (1991: 17 miljoen). Vanaf 1992 worden in deze post ook de resultaten van niet- geconsolideerde deelnemingen gewaardeerd op netto vermogenswaarde opgenomen. Door baten uit toegenomen belegde middelen en lagere rentekosten door herfinancieringen en aflossing van schulden, daalden de totale rentelasten van 81 miljoen tot 34 miljoen. De rentedekking, berekend als de verhouding tussen de groepswinst uit gewone bedrijfsuitoefening voor rente en belastingen enerzijds en de rente anderzijds, steeg van 9 tot 22. De belastingen namen toe van 265 miljoen tot 321 miljoen. De belastingdruk was met 45,9% opnieuw hoog, omdat de kosten van herstructurering in Spanje en de extra afschrijvingen op vaste activa in Afrika binnen het boekjaar niet compensabel waren met positieve resultaten. De herstructureringskosten in Spanje speelden eveneens de belangrijkste rol bij het ontstaan van het positieve aandeel van derden ad 59 miljoen. De netto winst uit gewone bedrijfsuitoefening nam toe van 410 miljoen tot 463 miljoen, een stijging met 12,9%. De netto winst uit gewone bedrijfsuitoefening in een percentage van het eigen vermogen per ultimo bedroeg 12,7% tegen 12,2% in het voorgaande jaar. De netto winst voor netto 17

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 18