evenementen. Zo sponsoren wij met het Heineken merk een aantal belangrijke golftoernooien, de open Amerikaanse tenniskampioenschappen op Flushing Meadows, het tafeltennistoernooi om de Heineken World Cup en de 'Whitbread Round the World Race for the Heineken Trophy'. Buckler is de hoofdsponsor van een aantal internationale basketball-evenementen. Deze activiteiten vormen een aanvulling op tal van nationale en regionale sponsoractiviteiten. 53.2 Grondstoffen, materialen en diensten Accijnzen Personeelskosten Zil Afschrijvingen 5,2 Belastingen Netto winst exclusief buitengewoon resultaat Kosten en winst exclusief buitengewoon resultaat in procenten van de netto omzet Ook in andere opzichten is er in 1992 veel gebeurd. In Nederland worden de effecten van de in 1991 gestarte reorganisatie steeds duidelijker. De resultaten gaven een verdere verbetering te zien en het marktaandeel toonde een stijging. Komaromi Sörgyar in Hongarije is per 1 januari 1992 in de consolidatie betrokken. Dit bedrijf, waarin ons belang inmiddels is vergroot tot 55,3%, ontwikkelt zich gunstig. Tevens werd Vietnam Brewery geconsolideerd. Onze werkmaatschappij El Aguila in Spanje is bezig met een ingrijpend reorganisatieproces en mede hierdoor staat het resultaat onder druk. De minder gunstige economische situatie en de marktomstandigheden in dit land hadden eveneens een negatieve invloed op de gang van zaken. In het kader van de reorganisatie hebben wij één van de kleinere brouwerijen verkocht. In de Verenigde Staten, onze belangrijkste exportmarkt, kon het importsegment zich gedeeltelijk herstellen van de terugval in 1991. Het volume van onze verkopen groeide en Heineken versterkte zijn leidende positie. Niet alleen in absolute zin, maar ook ten opzichte van de internationale concurrenten heeft de onderneming zich in 1992 gunstig ontwikkeld. Gemeten naar het onder toezicht van Heineken gebrouwen volume konden wij onze tweede positie op de wereldbiermarkt versterken. Per 1 januari 1993 zijn in de EG nieuwe regels van kracht geworden in het kader van de verdere Europese integratie en harmonisatie. In het algemeen staan wij positief tegenover deze ontwikkelingen. De nieuwe accijnsregeling, die de mogelijkheid geeft een nul-tarief voor wijn te hanteren, achten wij echter onaanvaardbaar, aangezien de concurrentiepositie van bier hierdoor kan verslechteren. Het goede resultaat in het afgelopen jaar was mede te danken aan de inzet en kwaliteit van onze medewerkers. Wij zijn hen hiervoor zeer erkentelijk. 15

Jaarverslagen | 1992 | | pagina 16