Toelichting op de geconsolideerde balans en resultatenrekening van het boekjaar 1991 Algemeen Op de jaarrekening en het jaarverslag zijn de bepalingen van Titel 9, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek van toepassing. Met ingang van 1991 worden de in vreemde valuta luidende posten in de jaarrekening omgerekend tegen de EMS-spilkoersen voorzover de betrokken landen deel uitmaken van het Europese Monetaire Systeem. Voorheen werden de wisselkoersen per balansdatum gehanteerd. Het nieuwe systeem reflecteert beter de stabilisatie van de onderlinge koersverhoudingen binnen het EMS. De wijziging heeft geen invloed van betekenis op het eigen vermogen of de resultaten. De financiële gegevens van Heineken N.V. zijn in de opgenomen geconsolideerde balans en resultatenrekening verwerkt. Dientengevolge is voor de winst- en verliesrekening van Heineken N.V. gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot een vereenvoudigde opstelling conform artikel 402, Titel 9, Boek 2, van het Burgerlijk Wetboek. De in de toelichting vermelde bedragen zijn in duizenden guldens, tenzij anders is aangegeven. Grondslagen van de consolidatie In de geconsolideerde balans en resultatenrekening zijn Heineken N.V. en haar dochtermaatschappijen waarmee Heineken N.V. een groep vormt, volledig geconsolideerd opgenomen. Het aandeel van derden in het groepsvermogen en in de groepswinst is afzonderlijk tot uitdrukking gebracht. Proportionele consolidatie vindt plaats bij die deelnemingen, waarin Heineken N.V. in samenwerking met haar partners de beslissende zeggenschap ten aanzien van het beleid uitoefent en waarvan de activiteiten nauw aansluiten bij die van de Heineken groep. Onder de omschrijving 'Wijzigingen in de omvang van de consolidatie' zijn in de hierna opgenomen overzichten van het verloop van diverse activa en passiva die mutaties vermeld welke betrekking hebben op de uitbreiding respectievelijk de vermindering van onze belangen in geconsolideerde deelnemingen. Omrekening van vreemde valuta De posten in vreemde valuta in de jaarrekening zijn omgerekend tegen de koersen per balansdatum of tegen de EMS-spilkoersen indien de betrokken landen behoren tot het Europese Monetaire Systeem. Als gevolg van de herleiding in guldens van het eigen vermogen aan het begin van het boekjaar van de buitenlandse geconsolideerde deelnemingen en van de aan deze deelnemingen verstrekte financiering in groepsverband ontstaan waardeverschillen. Deze verschillen worden beschouwd als herwaardering en rechtstreeks ten gunste of ten laste van het groepsvermogen gebracht, rekening houdend met de eventuele belastingheffing. Overige verschillen verband houdende met wijzigingen van wisselkoersen en EMS-spilkoersen worden in de resultatenrekening verwerkt.

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 39