m Vooruitzichten w vy y De toekomst van onze onderneming wordt in belangrijke mate bepaald door het succes van onze internationale en nationale biermerken. Vanuit de sterke positie die wij op de wereldbiermarkt hebben opgebouwd, willen wij onze internationale merken verder uitbouwen. Hiertoe hebben wij een verder aangescherpte marktstrategie voor het Heineken merk ontwikkeld. Deze is er op gericht om, met gebruikmaking van de hoge kwaliteit en het sterke imago van Heineken, de bestaande marktposities verder te verbeteren, nieuwe posities te veroveren en de voorkeur van de consument voor het merk te versterken. Het Heineken merk blijft een dominante rol vervullen in onze premium-strategie. Ook ten aanzien van onze beide andere mondiale merken, Amstel en Buckler, zullen onze activiteiten gericht zijn op een geïntensiveerde marktbewerking en een verdere internationalisering. Het uiteindelijke doel is te profiteren van de groeisegmenten en de, ondanks hogere benodigde marketinginspanningen, betere marges in de segmenten waarbinnen de betrokken bieren op de markt worden gebracht. Tevens zullen wij waar mogelijk gebruik maken van de internationale perspectieven van onze lokale merken. Deze merken bieden bovendien een belangrijke basis binnen de biermarkten en dragen bij aan de versterking van onze totale positie. Naast autonome groei mag niet onvermeld blijven de mogelijkheid van groei door verdere acquisities, niet alleen in Oost-Europa, maar ook in andere delen van de wereld. Een aantal, in tempo toenemende, ontwikkelingen op de biermarkt vraagt om onze voortdurende aandacht. Er is met name in de meer ontwikkelde landen sprake van een afnemende merkentrouw, een toenemende individualisering bij de consument, vergrijzing van de bevolking en een tendens naar vermindering van het alcoholgebruik. Dit vormt een verklaring van enerzijds de stagnatie van de totale biermarkt in de betrokken landen en anderzijds de stijgende verkopen van premium bier, speciale bieren en alcoholvrij bier in een zich segmenterende markt. Daarnaast is er sprake van een verdergaande internationalisatie en van de voortgaande concentratie in de brouwindustrie en in handelskanalen. De liberalisatie en harmonisatie binnen Europa spelen hierbij een rol. Onze onderneming is goed toegerust om de kansen die deze veranderingen bieden te benutten. Wij bezitten een grote kennis van de wereldwijde marktbewerking in het premium-segment en beschikken over uitstekende distributiemogelijkheden. Bovendien hebben wij een ruim assortiment bieren ter beschikking en kunnen wij bogen op deskundigheid op het gebied van de ontwikkeling en het brouwen van nieuwe bieren en biersoorten. Hierdoor zijn wij in staat adequaat te reageren en te anticiperen op de veranderingen in onze afzetmarkten en kunnen wij met succes het hoofd bieden aan de toenemende concurrentie. Naast de afzet en marktbenadering zal in de komende jaren in toenemende mate aandacht aan de kostenzijde van de onderneming worden besteed, teneinde de produktiviteit van onze onderneming verder op te voeren en mede hierdoor onze concurrentiekracht te behouden. Hierbij gaat het echter niet alleen om continuering van de reeds eerder gestarte 36 programma's voor efficiency-verbetering bij onze lokale brouwerijen. Er wordt onderzocht in hoeverre voordelen zijn te behalen door concentratie van de produktie. Daarnaast denken wij aan brouwerijen die op doelmatige en flexibele wijze snelle produktiewisselingen kunnen realiseren. De te verwachten concentratie in de brouwindustrie en de verwachte toetreding van concurrenten met lage kostprijzen tot onze markten in verschillende werelddelen maakt dit onvermijdelijk. Zowel het richten van onze aandacht op premium bieren als het streven naar produktiviteitsverhogingen brengen aanzienlijke financiële inspanningen met zich mee. Gezien de sterke balansverhoudingen en de hoogte van de cash flow van onze onderneming verwachten wij dat dit geen belemmering zal vormen bij de uitvoering van ons beleid. De winst ontwikkeling op lange termijn zien wij dan ook met vertrouwen tegemoet. Ten aanzien van de investeringen voor vervanging en uitbreiding van materiële vaste activa verwachten wij in 1992 een bedrag van circa 650 miljoen te besteden. De investeringen zullen worden gefinancierd uit de cash flow en zonodig uit ter plaatse aangetrokken middelen. Belangrijke wijzigingen in de financiering van onze onderneming worden niet voorzien. In 1992 zal het personeelsbestand opnieuw een lichte daling vertonen als gevolg van herstructureringen alsmede van rationaliseringen in en buiten Europa. Het is mogelijk dat deze herstructureringen in het jaar 1992 of daarna tot buitengewone lasten zullen leiden. De vorig boekjaar aangekondigde verkoop van grond in Singapore kon niet, zoals aanvankelijk werd aangenomen, reeds gedeeltelijk in 1991 worden gerealiseerd. Dit was het gevolg van een vertraging in de benodigde formele procedures. De transactie, waarmee voor onze onderneming een netto buitengewone bate van circa 60 miljoen is gemoeid, zal nu, naar verwachting, geheel in 1992 worden afgewikkeld. Ten aanzien van de winst exclusief buitengewone resultaten over 1992 kunnen wij op dit moment nog geen gefundeerde uitspraken doen. De afzet van de brouwindustrie wordt van jaar tot jaar wisselend beïnvloed door de weersomstandigheden die met name in het hoogseizoen van betekenis kunnen zijn. Daarnaast spelen onzekere factoren een rol waaronder overheidsmaatregelen - zoals de consequenties van accijnsharmonisatie - en andere politieke en economische factoren. Amsterdam, 5 maart 1992 Van Schaik Coebergh Drost Schouten Vuursteen 37

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 30