Azië/Australië In de regio Azië/Australië bedroeg de opbrengst verkopen 611 miljoen, een stijging van 2,7% ten opzichte van het voorgaande jaar. Het resultaat liet een duidelijke verbetering zien. 1000 200 i I Opbrengst verkopen Azië/Australië in miljoenen guldens In de meeste landen was er opnieuw sprake van economische groei, zij het op een lager niveau dan in 1990. De afzet ontwikkelde zich in het begin van het jaar enigszins aarzelend, vooral als gevolg van de Golfcrisis. Onze belangen in deze regio werden uitgebreid. Onze deelneming Asia Pacific Breweries (APB) verwierf een belang in Dominion Breweries, waardoor een positie in Nieuw-Zeeland werd verworven. APB behaalde een hoger resultaat. Dit was het gevolg van een stijging van de verkopen, hogere marges en een waardestijging van de lokale valuta's ten opzichte van de gulden. De onderneming kon het marktaandeel in Singapore licht verbeteren. In Maleisië realiseerde Guinness Anchor Berhad een hogere afzet; het resultaat steeg, mede als gevolg van kostenbesparingen die voortvloeiden uit de integratie van de in 1989 gefuseerde brouwerijen. Het resultaat van SP Holdings in Papua Nieuw-Guinea herstelde zich in vergelijking met het tegenvallende voorgaande jaar. Dominion Breweries kon in 1991 het marktaandeel handhaven. In China stegen de verkopen van Shanghai Mila Brew. Tegen het eind van het verslagjaar werd een contract gesloten voor de bouw en exploitatie van een nieuwe brouwerij in Ho Chi Minh stad in Vietnam. Het belang van APB in de nieuwe onderneming, Vietnam Brewery Limited, zal 60% bedragen. De bouw zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. In eerste instantie zal Tiger bier in licentie worden gebrouwen. In Indonesië stagneerde de economie, waardoor de groei van de biermarkt tot stilstand kwam. Multi Bintang verloor enig marktaandeel, maar wist niettemin het resultaat te verbeteren. In het verslagjaar werd het 60-jarig bestaan van deze onderneming gevierd. Ter gelegenheid daarvan werd de Heineken Multi Bintang Foundation opgericht, die jaarlijks twee prijzen voor prestaties op het gebied van voedings middelentechnologie zal uitreiken. De verkopen van Grande Brasserie de Nouvelle-Calédonie op Nieuw-Caledonië ontwikkelden zich voorspoedig. De afzet van Heineken Japan stond enigszins onder druk. De export van bier naar het Verre Oosten gaf vrijwel overal een stijging te zien. Een uitzondering hierop waren Vietnam en Cambodja, waar importbeperkingen werden ingevoerd. De brouwerijen in Jordanië en Libanon zijn thans weer volledig in bedrijf. Onze export naar het Midden-Oosten gaf een voortgaande groei te zien; Amstel Light is in deze regio thans het meest verkochte Europese bier. De afzet van geïmporteerd Buckler in Saoedi-Arabië ontwikkelde zich gunstig. Tevens werd Buckler in Iran en in Libië geïntroduceerd. 35

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 29