Afrika In een aantal landen begonnen wij met de import van Heineken bier, die mogelijk werd gemaakt door de toenemende liberalisering in deze regio. De import van Heineken bier in Venezuela en Mexico gaf een toename te zien. Met de brouwerij-divisie van FEMSA, onze importeur in Mexico, werd een technisch bijstandscontract gesloten. 200 In Afrika steeg de opbrengst van de verkopen met 8,8% tot 481 miljoen. De ontwikkeling per deelneming verschilde sterk. In totaal daalden echter het volume van de afzet en het resultaat. 500 De economische ontwikkeling in Afrika bleef ongunstig. Vele landen werden getroffen door een hogere inflatie met als gevolg aanzienlijke prijsstijgingen, een daling van de koopkracht en tekorten aan deviezen. Voor een aantal landen verwachten wij geen herstel op korte of middellange termijn. Als gevolg van de economische problematiek en de politieke onrust gaf de bierafzet in verschillende landen een aanzienlijke daling te zien; dit was met name het geval in Zaïre, Ghana, Kameroen en de Volksrepubliek Kongo. De omstandigheden waren van invloed op de afzet en resultaten van onze werkmaatschappijen. Dit noodzaakte ons tot kostenbesparende maatregelen, die onder meer tot uitdrukking kwamen in een duidelijke daling van het aantal medewerkers. Wij zijn zeer terughoudend geweest ten aanzien van investeringen op dit continent en proberen onze bedrijven zo goed mogelijk in produktie te houden, waar wij in het verslagjaar redelijk in zijn geslaagd. In Rwanda verbeterde de afzet belangrijk als gevolg van een verlaging van de accijnzen en een verruiming van de distributiemogelijkheden. Ook op Réunion steeg het verkoopvolume. De import van Heineken bier in Afrika daalde. In Zuid-Afrika zijn wij van start gegaan met de import van Heineken bier in samenwerking met onze Amstel iicentiepartner South African Breweries. r-* 00 Os O i—i OO OO OO O Os Os Os Os Os Os Opbrengst verkopen Afrika in miljoenen guldens 33

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 28