w Westelijk Halfrond De opbrengst van de verkopen op het Westelijk Halfrond bedroeg 1.033 miljoen, een stijging van 11,2% ten opzichte van 1990. Het resultaat liet een belangrijke stijging zien met name door de verwerving van onze importeur Van Munching Co. Noord-Amerika In de Verenigde Staten is de totale biermarkt enigszins teruggelopen, onder meer als gevolg van het uitblijven van een economisch herstel, het effect van de Golfoorlog en een verdubbeling van de bieraccijns. De import van bier daalde met ongeveer 10%, waardoor het importsegment thans circa 4% van de totale biermarkt uitmaakt. Onze merken Heineken en Amstel Light konden hun leidende positie handhaven. Op beperkte schaal zijn wij begonnen met de import van Murphy's Irish Stout. Onze betrokkenheid bij de Amerikaanse markt is toegenomen door de acquisitie van Van Munching Co. In verband met de tegenvallende resultaten is Amstel Brewery Canada aan het eind van de zomer gesloten. De invloed hiervan op het resultaat van 1991 was beperkt. De produktie en distributie van Amstel en Amstel Light voor de Canadese markt zijn in licentie overgedragen aan Molson Breweries, die ook vervangende werkgelegenheid heeft aangeboden aan een groot gedeelte van het produktiepersoneel van Amstel Brewery Canada. De afzet van geïmporteerd Heineken bier handhaafde zich op het niveau van 1990. Voorts werd een begin gemaakt met de import van Buckler. Caraïbisch gebied De landen in het Caraïbisch gebied hadden te lijden van een daling van het toerisme als gevolg van de Golfoorlog en de recessie in de Angelsaksische landen. Hierdoor daalde de afzet van in licentie gebrouwen Heineken bier in een aantal landen. De afzet van onze brouwerij op de Bahama's stond onder druk, mede als gevolg van een aanzienlijke accijnsverhoging en vermindering van het toerisme. National Brewing Company op Trinidad, waarin wij een belang hadden van 45,1%, werd overgenomen door de brouwerij-onderneming van Caribbean Development Company. In ruil hiervoor verwierven wij een belang van 20% in deze groep. De uit de fusie ontstane onderneming brouwt Heineken bier in licentie voor de lokale markt. De afzet van geïmporteerd Heineken bier op Martinique ontwikkelde zich goed. 00 oo oo Opbrengst verkopen Westelijk Halfrond in miljoenen guldens Midden- en Zuid-Amerika De economische ontwikkeling in Midden- en Zuid-Amerika was overwegend gunstig, met name in Mexico en Argentinië. In Brazilië hield de recessie echter aan, als gevolg waarvan de biermarkt terugliep; de verkopen van in licentie gebrouwen Heineken bier vielen hierdoor tegen. De afzet van het eigen biermerk van de Kaiser-groep, waarin wij een minderheids belang hebben, steeg. In Suriname leed de produktie van Parbo bier onder het tekort aan grondstoffen en reserve-onderdelen als gevolg van de deviezenschaarste. De Quilmes-groep, waarin wij een minderheidsbelang hebben, realiseerde een flinke afzetstijging van haar eigen biermerken, evenals van geïmporteerd Heineken, Amstel en Buckler in Argentinië. In Chili opende Quilmes een nieuwe brouwerijbij de bouw waarvan Heineken assistentie verleende.

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 27