u 450 Spanje 93 Ierland 8 Griekenland 60 Italië 58 Frankrijk 149 Nederland 163 Investeringen in materiële vaste activa in Europa, per land in miljoenen guldens Het marktaandeel van Frangaise de Brasserie is licht gedaald. De marges gaven een verbetering te zien. De verbetering van de verkoopprijzen overtrof de hogere verkoopkosten, terwijl er tevens sprake was van een hogere produktiviteit. Het resultaat gaf een belangrijke verbetering te zien, vooral door de effecten van de in voorgaande jaren doorgevoerde saneringen. Heineken bier op fles kon zich handhaven als leider in het premium-segment, terwijl het marktaandeel van Buckler een verheugende stijging te zien gaf. Het marktaandeel van ons grootste merk, '33' Export, stabiliseerde zich op het peil van 1990. Pelforth Blonde, in 1990 op beperkte schaal op de markt gebracht, wordt thans nationaal gedistribueerd. De investeringen lagen vrijwel op hetzelfde hoge peil als in het voorgaande jaar. Het moderniseringsprogramma van de brouwerijen werd afgerond. De groothandelsorganisatie France Boissons versterkte haar positie in de horecamarkt door enkele acquisities. Spanje De biermarkt in Spanje liep terug, mede als gevolg van de aanhoudende daling van het toerisme en vermindering van de koopkracht. El Aguila kon haar marktaandeel vrijwel behouden. Het resultaat was echter negatief als gevolg van reorganisaties, die afvloeiingskosten met zich meebrachten. De marge kon worden verbeterd dank zij een verschuiving binnen de verkoopmix naar onze premium-merken Heineken en Buckler. Vooral de afzet van dit laatste merk vertoonde een belangrijke groei; hierdoor kon de leidende positie in het alcoholvrije segment worden gehandhaafd, ondanks een toenemende concurrentie. De verkopen van het merk Aguila stonden onder druk. Daarom werd in de loop van het jaar Aguila Master op de markt gebracht. Het proces van verzelfstandiging van de distributie werd voortgezet. Een onderdeel hiervan was de sluiting van het depot in Madrid. Als gevolg van de toenemende concurrentie en de dalende tendens in de consumptie doet zich op de Spaanse biermarkt een concentratieproces voor. Wij zijn van mening dat dit proces nog geruime tijd zal aanhouden en wij zullen daarom het al langer lopende reorganisatieproces intensiveren, waarbij veel nadruk zal liggen op kostenreductie over de gehele linie. In dit kader vindt verdere rationalisatie plaats met als doel de produktie in de toekomst te concentreren in onze brouwerijen in Madrid en Valencia. De verkopen van geïmporteerd Heineken bier op de Canarische eilanden lieten opnieuw een sterke toename zien. Italië De Italiaanse biermarkt daalde iets sterker dan in andere Europese landen. Een daling van de koopkracht, hogere accijnzen en een overheveling van bier naar het hoge BTW-tarief speelden hierbij een rol. De markt kenmerkt zich door een hevige en naar onze opvatting ongezonde prijsconcurrentie. Onze werk maatschappij Birra Dreher heeft zich ter bescherming van de marges hiervan afzijdig gehouden; het gevolg was een daling van het marktaandeel. Bovendien stond het resultaat flink onder druk als gevolg van gestegen marketingkosten. 26

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 24