In de loop van het jaar werd begonnen met de uitvoering van een aangepast reorganisatieplan voor Heineken Nederland, dat eind 1990 aan de centrale ondernemingsraad (COR) en de vakbonden was aangeboden. De COR bracht medio 1991 een positief advies uit. Met de vakorganisaties werd overeen stemming bereikt over een sociaal plan. Het gevoerde overleg heeft ertoe geleid dat er overeenstemming bestaat tussen alle betrokken partijen over de noodzakelijke organisatorische ontwikkeling van Heineken Nederland in de komende jaren. Verkopen bier in Europa onder toezicht van Heineken gebrouwen in miljoenen hectoliters Nederland 6,9 Frankrijk 5,3 Spanje 4,7 Overige landen 3,8 Italië 3,4 Griekenland 3,2 Ierland 0,6 Verkopen bier in Europa onder toezicht van Heineken gebrouwen, per land in miljoenen hectoliters Enkele belangrijke investeringsprojecten die ter hand werden genomen, waren de aanpassing en uitbreiding van de faciliteiten voor het brouwen van alcoholvrij bier in 's-Hertogenbosch en de bouw van een nieuwe bliklijn in Zoeterwoude, die in januari 1992 in gebruik werd genomen. Onze frisdrankenonderneming Vrumona te Bunnik kan terugzien op een succesvol jaar. De afzet en het marktaandeel vertoonden opnieuw een stijging; dit was met name het geval bij de merken SiSi, Pepsi-Cola en Seven-Up. Een belangrijke oorzaak van de groei was het succes van de 1,5 liter kunststof retourfles. De markt voor mineraalwater daalde verder, maar Sourcy slaagde erin haar afzet op het niveau van vorig jaar te handhaven. In verband met de voortgaande groei van de verkopen werden de produktie- en opslagcapaciteit uitgebreid. Het resultaat steeg opnieuw, ondanks hogere marketingkosten In het verslagjaar stabiliseerde de markt voor Nederlands gedistilleerd zich. Bols Benelux ontwikkelde zich positief en wist een beter resultaat te behalen. Het enige jaren geleden ingezette nieuwe marketingbeleid heeft goed bijgedragen aan de versterking van het imago van het Nederlandse gedistilleerd. Dank zij dit beleid verbeterde de bruto marge ondanks de, in overeenstemming met de verwachtingen, lichte teruggang van het marktaandeel. Het marketingbeleid zal dan ook in hoofdlijnen worden voortgezet. De vaste kosten lieten een daling zien mede ten gevolge van de verdere verhoging van de produktiviteit. In juli werd tussen de overheid en het bedrijfsleven het Convenant Verpakkingen getekend. Hierbij zijn afspraken gemaakt over het terugbrengen van zowel het gewicht als de hoeveelheid van verpakkingen en het verminderen van het gebruik van niet-milieuvriendelijke stoffen. Frankrijk De Franse biermarkt gaf een daling te zien in vergelijking met het gunstige voorgaande jaar; de verslechterde economische situatie speelde hierbij mede een rol. Hierdoor verscherpte de concurrentie zich, hetgeen vooral tot uitdrukking kwam in een steeds heviger gevecht om de beschikbare schapruimte bij hyper- en supermarkten. De mogelijkheden voor reclame-uitingen voor alcohol houdende dranken zijn sinds begin 1991 wettelijk sterk aan banden gelegd. In het horecasegment zette de verschuiving van de afzet in de richting van tapbier zich voort ten koste van de verkopen van bier in retourflessen; wij spelen actief op deze ontwikkeling 25

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 23