In verschillende landen worden de mogelijkheden voor reclame-uitingen voor alcoholhoudende dranken in toenemende mate aan banden gelegd. Wij zijn van oordeel dat hiermee geen bijdrage wordt geleverd aan vermindering van het misbruik en wij geven de voorkeur aan voorlichtings programma's voor de consument. Nederland Het bierverbruik per hoofd van de bevolking steeg in 1991 van 90 liter tot 90,5 liter, waarvan de alcoholvrije bieren 6,9 liter uitmaakten (1990: circa 5 liter). De consumptie van pilsener bier vertoonde in 1991 een geringe daling. 6000 2500 1500 t-~- oo O O OO OC CC CT> Os Os Q\ Q\ Qs Opbrengst verkopen Europa in miljoenen guldens Het resultaat van onze Nederlandse bieractiviteiten steeg aanzienlijk, dank zij een verbetering van de opbrengstprijzen en de eerste positieve gevolgen van de doorgevoerde reorganisaties. Ons beleid is primair gericht op verhoging van het rendement. De hieruit voortvloeiende druk op het marktaandeel nam in de loop van het jaar af, mede door de toenemende aandacht die wij besteedden aan de versterking van de marktpositie. Daartoe werden activiteiten ontwikkeld zoals een verbetering van de verhouding met onze handelsrelaties, een betere positionering in het horecasegment en een intensivering van de reclame- en sponsoringactiviteiten. Voor de merken Heineken en Amstel gingen nieuwe reclamecampagnes van start, die door de consument goed werden ontvangen. In de loop van het jaar werd vernieuwde, alcoholvrije Buckler op de markt gebracht; Buckler werd tevens als eerste alcoholvrij bier op tap geïntroduceerd. De lancering van Amstel Malt is een succes. De dalende lijn van ons marktaandeel in dit segment kon hierdoor worden omgebogen. De afzet van het witbier 'Wieckse Witte' van Brouwerij De Ridder, dat eind 1990 op de markt kwam, vertoonde een zeer gunstig verloop. De verkopen van Brand Bierbrouwerij ontwikkelden zich bevredigend, waarbij het aandeel op de Nederlandse markt opnieuw steeg. Voor de eerste maal werd meer dan een half miljoen hectoliter bier verkocht. De export van Brand vertoonde een verdere groei. In 1991 is vrijwillig gestart met de vermelding van de ingrediënten op de etiketten van de pilsener bieren van Heineken, Amstel en Brand. In het verslagjaar werd veel aandacht besteed aan verbetering van de distributie. De bestaande belangen in de drankengroothandel werden uitgebreid, waardoor een belangrijk deel van de binnenlandse afzet in tapbier thans door ons zelf wordt verzorgd. Via BV de Brouwketel, operationeel sinds 1 januari 1992, zijn thans al onze reeds lang bestaande importactiviteiten gebundeld en versterkt. De onderneming importeert speciale Belgische en Duitse bieren, in een aantal gevallen op basis van exclusiviteit. De Brouwketel levert een uitgebreid assortiment bieren voor zowel de horeca- als de thuisverbruikmarkt. 24

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 22