Europa De opbrengst van de verkopen in Europa steeg met 5,2% tot 6.411 miljoen. Het resultaat nam, ondanks een lagere afzet, sterk toe door betere bruto marges en beheersing van de vaste kosten. De verbetering van het resultaat in Europa deed zich vooral in het tweede halfjaar voor. In het eerste halfjaar stond de afzet onder druk. Dit was in belangrijke mate het gevolg van de - in tegenstelling tot 1990 - ongunstige weers omstandigheden, met name in de voor onze afzet belangrijke maanden mei en juni. Andere factoren die een rol speelden, waren de Golfoorlog, waarvan de effecten vooral in de horecasector merkbaar waren, en het afnemen van de economische groei in een aantal landen. De Europese biermarkt vertoont in totaal sinds enkele jaren verzadigingsverschijnselen De markt kenmerkt zich door een toenemende segmentering. Het aandeel van de alcoholvrije bieren neemt sterk toe en de belangstelling voor premium-bieren en specialiteiten groeit gestadig. Deze tendensen leiden tot een daling van het aandeel van de standaardbieren in de totale biermarkt. Als exporteur van een produkt waarin landbouwprodukten zijn verwerkt, ondervinden wij nadelen van een vermindering van de EG-exportrestituties zonder dat de daling van de landbouwprijzen hiermee gelijke tred houdt. Onze concurrenten buiten de EG kunnen hun grondstoffen inkopen tegen wereldmarktprijzen, die thans lager liggen dan onze netto inkoopprijzen. Wij vinden het een logische zaak dat in het kader van de GATT-onderhandelingen de interne landbouwprijzen in de EG en de exportrestituties worden verlaagd, maar deze verlagingen dienen met elkaar in de pas te lopen, zodat wij vanuit een gelijkwaardige uitgangspositie kunnen concurreren op de wereldmarkt. Met de overheden in de landen waar wij zijn gevestigd, voeren wij constructief overleg om tot aanvaardbare regelingen te komen op het gebied van verpakkingen. Wij realiseren ons daarbij dat de keuzevrijheid van het bedrijfsleven en van de consument moet worden beperkt uit oogpunt van milieubehoud. De regelingen in de verschillende landen wijken onderling echter sterk af en kunnen daardoor een belemmering zijn voor het vrije handelsverkeer. Wij juichen het daarom toe dat de Europese Commissie aan een richtlijn werkt die tot doel heeft de nationale milieupolitiek van de verschillende overheden enigszins te harmoniseren. Met de voorstellen van de Europese Commissie ten aanzien van de structuur van de bieraccijns kunnen wij ons in grote lijnen verenigen. De Commissie streeft ernaar de verschillen in accijnshoogte tussen de lidstaten te verminderen, zodat handelsstromen die veroorzaakt worden door kunstmatige prijsverschillen worden vermeden. Het plan is om per 1 januari 1993 een minimumtarief voor bieraccijns in te voeren; dit zal tot gevolg hebben dat in een aantal landen waar wij actief zijn, de bieraccijns zal moeten worden verhoogd. Wij hebben ernstig bezwaren tegen de mogelijkheid die de Europese Commissie individuele lidstaten wil bieden om wijn nagenoeg onbelast te laten. Bier komt hierdoor in een aantal landen in een nadelige concurrentiepositie en daarom blijven wij ons, samen met andere Europese brouwerij ondernemingen, verzetten tegen dit voornemen.

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 21