Onderzoek en ontwikkeling Vanouds profileert onze onderneming zich als brouwer en distributeur van kwalitatief hoogwaardige bieren. Om onze sterke mondiale positie te kunnen handhaven of te verbeteren, zijn jaarlijks grote inspanningen noodzakelijk op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. In 1991 werd wederom veel aandacht besteed aan een nog betere beheersing van het brouwhuis- en vergistingsproces, waardoor een hogere schuim-, respectievelijk smaakkwaliteit wordt bereikt. Onze inspanningen zijn erop gericht dat al het onder ons toezicht gebrouwen bier wereldwijd van hoge kwaliteit is. Daartoe hanteren wijnaast de strenge lokale controle in de verschillende brouwerijen, een centrale controle door middel van systematische kwaliteitsproeven. Aangezien het voor de bereiding van een goed eindprodukt essentieel is om verzekerd te zijn van voldoende hoogwaardige grondstoffen, wordt hier veel aandacht aan besteed. Wij verrichten derhalve samen met partners uit andere EG-landen onderzoek met betrekking tot de grondstoffen gerst en hop. Bij het gerstonderzoek gaat het met name om vergroting van de basiskennis van de eigenschappen van deze graansoort en de wijze waarop deze de smaak en kwaliteit van bier beïnvloeden. De beschikbaarheid van water voor de bierbereiding geeft in een aantal landen problemen. Wij proberen enerzijds de beschikbare ondergrondse waterbronnen zo goed mogelijk in kaart te brengen - onder meer via computermodellen - en anderzijds zijn wij een onderzoeksprogramma gestart om het waterverbruik in onze brouwerijen aanzienlijk te verminderen. Voorts wordt onderzoek verricht naar filtratietechnieken voor afvalwater, zodat hergebruik mogelijk wordt. Dit gezuiverde water wordt vanzelfsprekend niet gebruikt als grondstof voor de bierbereiding, doch uitsluitend voor schoonmaakwerkzaamheden. Bij de behandeling van afvalwater worden in toenemende mate combinaties van anaerobe en aerobe technieken toegepast, die energie- en ruimtebesparend werken en die bovendien de hoeveelheid afvalslib reduceren. Wij hebben, samen met Asia Pacific Breweries, aanzienlijke vooruitgang geboekt met de ontwikkeling van een geautomatiseerd systeem, Computer Integrated Manufacturing, waarmee het brouwerijproces efficiënter kan worden bestuurd. Het systeem zal in de loop van 1992 operationeel zijn in de brouwerij in Singapore. Ook op het gebied van produktontwikkeling werden veel inspanningen verricht. Zo kon in Nederland aanzienlijk verbeterd alcoholvrij bier op de markt worden gebracht dank zij een uniek nieuw vergistings- en filtratieproces. Na uitgebreid onderzoek wordt Buckler in Nederland als eerste alcoholvrij bier nu ook op tap geleverd. Verder werd Amstel Malt ontwikkeld. 20

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 19