Het tweede merk, waarmee wij eveneens een sterke positie hebben op de wereldmarkt, is Amstel. Bieren onder dit merk worden in 65 landen verkocht en concurreren succesvol op lokale markten. In de snel groeiende internationale markt voor alcoholvrij bier hebben wij een goede positie opgebouwd met ons merk Buckler. Buckler is een hoogwaardig alcoholvrij bier met een internationale uitstraling. Het succes van dit in 1988 geïntroduceerde bier blijkt uit het feit dat reeds in 1991 de verkopen meer dan een miljoen hectoliter bedroegen. Buckler is thans wereldwijd in verkoopvolume het tweede merk op de markt voor alcoholvrij bier. Met het oog op de bestaande en nog in betekenis toenemende marktsegmentatie voeren wij naast deze internationale merken ook lokale merken in vrijwel alle landen waar wij actief zijn. Ons assortiments- en merkenbeleid stelt ons in staat ons klantgericht op te stellen en flexibel in te spelen op de veranderingen die zich op de markt voltrekken. Om optimaal tegemoet te komen aan de wensen van de consument worden regelmatig nieuwe produkten op de markt gebracht. In 1991 herlanceerden wij op de Nederlandse markt Buckler op fles en brachten het bovendien op tap; daarnaast werd alcoholvrij Amstel Malt op de markt gebracht. Wij introduceerden de biermerken Pelforth Blonde in Frankrijk en Aguila Master in Spanje. Ook wordt optimaal gebruik gemaakt van de bestaande lokale merkenportefeuille door introducties van deze produkten op markten in andere landen. In 1991 zijn wij overgegaan op een andere taakverdeling in de Raad van Bestuur, waarbij het accent op een functionele werkverdeling is komen te liggen. De concernstafdiensten werden in verband hiermee gehergroepeerd. De geografische taakverdeling stelde ons in het achterliggende decennium in staat systematisch een goede infrastructuur op te bouwen in de verschillende regio's. Nu dit proces nagenoeg is voltooid, is het tijdstip gekomen om deze infrastructuur beter te benutten als platform voor verdere groei. Mede gezien de veranderde marktomstandigheden is het noodzakelijk om een grotere samenhang te creëren in het beleid van de verschillende werkmaatschappijen. Daartoe biedt een functionele taakverdeling betere mogelijkheden. Ter versterking van onze positie werden in het verslagjaar enkele belangrijke acquisities verricht. Begin 1991 werd de overname van onze Amerikaanse importeur Van Munching Co., Inc. geëffectueerd. Tevens namen wij een belang van 50,3% in het kapitaal van de Hongaarse brouwerij Komaromi Geografische verdeling van de verkopen van onder toezicht van Heineken gebrouwen bier x 1000 hectoliter Europa Westelijk Halfrond Afrika Azië/Australië Sörgyar RT. Het is onze eerste investering in centraal Europa, die mogelijk werd gemaakt door de politieke stijging veranderingen die zich de afgelopen jaren in dit deel van de 1991 1990 in wereld hebben voltrokken. Komaromi Sörgyar wordt per 1 januari 1992 in de consolidatie betrokken. 27.913 28.900 1 3,4 Onze deelneming Asia Pacific Breweries ging een joint 13.091 13.248 1,2 venture aan met Brierly Investments Ltd., waarin een 8.122 7.910 2,7 meerderheidsbelang in Dominion Breweries Ltd. in 3.346 3.402 7. 1,6 Nieuw-Zeeland werd ondergebracht. Tegen het einde van 1991 werd een contract getekend voor de bouw en exploitatie 52.472 53.460 7. 1,8 van een brouwerij in Vietnam. Asia Pacific Breweries krijgt hierin een belang van 60%. 14

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 15