Verslag van de Raad van Bestuur Voor Heineken N.V. is het jaar 1991 gunstig verlopen. De netto omzet steeg met 5,9% tot 8.696 miljoen, terwijl de netto winst voor buitengewoon resultaat met 12,0% toenam tot 410 miljoen. Het netto resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening steeg van 366 miljoen tot 410 miljoen. De netto omzet nam toe met 5,9% tot 8.696 miljoen. Tevens werd een buitengewone bate na belastingen van 33 miljoen gerealiseerd. De stijging van de resultaten en van de netto omzet was voor een deel te danken aan een verbetering van de verkoopprijzen. Daarnaast worden in een aantal landen de effecten van de in de afgelopen jaren uitgevoerde reorganisaties geleidelijk zichtbaar. Deze reorganisaties waren in enkele gevallen zeer ingrijpend, ook voor onze medewerkers; zij zijn echter onvermijdelijk met het oog op de ontwikkeling van onze onderneming op lange termijn. In volume gaven de verkopen een daling te zien. De afnemende economische groei in veel van onze werkgebieden had een negatieve uitwerking op de bierconsumptie. In de eerste helft van het jaar speelden daarbij bovendien de effecten van de Golfoorlog en de minder gunstige weersomstandigheden in Europa een rol. De invloed van het conflict in het Midden-Oosten kwam vooral tot uitdrukking in een terugloop van het horecabezoek en het toerisme. Bij de beoordeling van de resultaten dient voorts rekening te worden gehouden met het feit dat het weer in 1991 een gemiddeld beeld vertoonde, terwijl 1990 uitzonderlijk goed was. De omgeving waarin wij werkzaam zijn, verandert in hoog tempo. Op veel voor ons belangrijke markten zet het proces van segmentatie als gevolg van wijzigende smaak- en consumptiepatronen zich in meerdere of mindere mate voort. Daarnaast is er bij de aanbieders sprake van een tendens tot concentratie. Deze ontwikkelingen vereisen continu aanpassingen en reorganisaties. Wij kunnen dat doen vanuit een sterke positie en daarom hebben wij vertrouwen in de toekomst. Wij streven er naar om, bij handhaving van de hoogste kwaliteitseisen voor onze produkten, zo efficiënt mogelijk te produceren en de flexibiliteit in onze brouwerijen te maximaliseren. Hierdoor kunnen wij ons klant- en marktgericht opstellen en actief inspelen op de trends die zich voordoen op de internationale biermarkt. Het premium-segment vertoont voortgaande groei en juist daar ligt onze kracht, vooral dank zij het merk Heineken. Door veel aandacht te richten op versterking van dit internationale topmerk bevestigen wij tevens ons premium-image. Op deze wijze profileren wij ons nog meer als de meest internationaal werkende brouwerij-onderneming. Heineken geniet overal ter wereld een grote naams bekendheid en wordt gezien als hét kwaliteitsmerk bij uitstek. Bij de internationale marketing van onze produkten zijn de inspanningen er vooral op gericht gebruik te maken van dit unieke imago. Wij streven ernaar deze positie op de verschillende markten verder te versterken, mede door voortgaande investeringen in het merk. Een belangrijke uiting hiervan zijn de nieuwe reclamethema's, die in Europa worden gebruikt.

Jaarverslagen | 1991 | | pagina 14