Vooruitzichten Hoewel onzekerheden op korte termijn het niet goed mogelijk maken om een concrete winstverwachting voor 1991 uit te spreken, zien wij de ontwikkeling van de resultaten van onze onderneming op langere termijn met vertrouwen tegemoet. De vooruitzichten voor onze onderneming op langere termijn hangen vooral nauw samen met de ontwikkelingen op de internationale biermarkt en de mate waarin wij erin slagen ons aandeel daarin te handhaven dan wel te vergroten. Daarnaast spelen de gang van zaken op de financiële markten en de internationale politieke ontwikkelingen een belangrijke rol. Mondiaal vertoont de consumptie van bier nog steeds een zekere groei, zij het dat er sprake is van grote verschillen tussen de regio's. In Europa en Noord-Amerika is er sprake van verzadigingsverschijnselen, hetgeen leidt tot een toename van de concurrentie. Belangrijke trends in de biermarkt zijn de toenemende segmentatie, het groeiende aandeel van de zogenaamde 'premiums' en het sterk stijgende verbruik van alcoholarm en alcoholvrij bier. Onze onderneming bevindt zich in een goede positie om te profiteren van de kansen die als gevolg van deze ontwikkelingen ontstaan. Wij beschikken over een sterke financiële positie, een professionele organisatie en over een internationaal gespreide onderneming. Autonome groei en de verwerving van nieuwe deelnemingen liggen daarom binnen ons bereik. Heineken, ons belangrijkste mei'!|) geldt vrijwel overal ter wereld als een premium-bier. Vooral via intensieve, internationaal gecoördineerde marketing inspanningen werken wij aan een verdere verbetering van onze unieke positie. Een voorwaarde daarbij is wel dat wij tegen concurrerende kostprijzen kunnen produceren en derhalve wordt aan dit aspect veel aandacht besteed. Op basis van dit beleid hebben wij vertrouwen in de winstontwikkeling op lange termijn. Wij verwachten dat in 1991 een bedrag van circa f 700 miljoen besteed zal worden aan uitbreidings- en vervangingsinvesteringen met betrekking tot materiële vaste activa. De verwachte investeringen in financiële vaste activa zullen in totaal circa f 350 miljoen bedragen. Hierin zijn tevens opgenomen de overname van Van Munching Co, Inc. in de Verenigde Staten en de samenwerking met Brierley Investments Ltd. in Nieuw-Zeeland. De investeringen zullen worden gefinancierd uit de aanwezig* liquide middelen, de cash flow en, waar dit rationeel is, uit t r plaatse aan te trekken middelen. Hoewel er bij enkele werkmaatschappijen sprake zal zijn van een teruggang van het aantal personeelsleden als gevolg van herstructurering, zal het totale aantal personeelsleden in 1991 procentueel weinig afwijken van het aantal in 1990. Dit is eei gevolg van stijging van de personeelsaantallen bij andere werkmaatschappijen en van de nieuw te consolideren deelneming in Van Munching Co, Inc. 36

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 44