Azië, Australië, Oceanië In de regio Azië Australië Oceanië realiseerde de onderneming een opbrengst van de verkopen van 595 miljoen, een stijging van 7,3%. Het resultaat gaf een verbetering te zien. In Indonesië groeide de biermarkt sterk, dank zij een voorspoedige economische ontwikkeling. In deze groeiende markt kon Multi Bintang Indonesia haar marktaandeel vergroten en het resultaat verbeteren. Ook de afzet van shandy en frisdranken ontwikkelde zich positief. Het resultaat van Asia Pacific Breweries (APB), de nieuwe naam van Malayan Breweries, lag op het niveau van vorig jaar. In Maleisië heeft Guinness Anchor Berhad (GAB) goede voortgang gemaakt met de integratie van de in 1989 gefuseerde bedrijven; de onderneming wist haar afzet te vergroten. De nieuwe brouwerij in Singapore werd het afgelopen jaar in gebruik genomen. APB bereikte begin 1991 overeenstemming met Brierley Investments Ltd. (BIL) over de oprichting van een joint venture in Nieuw-Zeeland. In de joint venture wordt door BIL een meerderheidsbelang ondergebracht in de Nieuwzeelandse brouwerijgroep Dominion Breweries alsmede een meerderheidsbelang in de drankendistributie en wijnactiviteiten. Ter verwerving van haar 50% belang in de joint venture draagt APB haar 14,17% belang in Lion Nathan over aan BIL alsmede een bedrag van circa 60 miljoen. In China stegen de verkopen van Shanghai Mila Brew Company. Het door de overheid vastgestelde prijsniveau is echter te laag om een aanvaardbaar rendement te kunnen behalen. De verkooporganisatie Heineken Japan, een samenwerkingsverband met Kirin, werd verder uitgebreid en bewerkt thans het belangrijkste deel van de markt. In Vietnam onderzoeken wij, samen met een aantal partners, de mogelijkheden voor de bouw van een brouwerij in Ho Chi Minh stad. In het Midden-Oosten was er sprake van een groei van de verkopen van geïmporteerd bier. Hoewel na het uitbreken van de Golfcrisis enkele markten geheel wegvielen, nam de export naar dit gebied in totaliteit toe. Onze deelneming in Jordanië zag zich in het tweede halfjaar genoodzaakt haar activiteiten gedeeltelijk te onderbreken vanwege het handelsembargo. In Saoedi-Arabië werd met succes een geheel alcoholvrije variant van Buckler op de markt gebracht. De brouwerij van onze minderheidsdeelneming in Libanon werd in het begin van het jaar zwaar beschadigd door oorlogsgeweld, maar is thans op beperkte schaal weer in bedrijf. De export van Heineken bier naar het Verre Oosten gaf opnieuw een sterke groei te zien; vooral in Hong Kong, Taiwan en Indo-china was er sprake van een toename van de verkopen. Alle export-activiteiten in het Verre Oosten worden thans gecoördineerd door ons regionale kantoor in Singapore. >en anic s 35

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 43