Overige Europese landen Onze licentiepartner Whitbread in Groot-Brittannië slaagde er opnieuw in het marktaandeel van Heineken bier te vergroten. De introductie van Heineken bier volgens de internationale standaard verliep zeer succesvol. Dit produkt wordt gevoerd naast het reeds tientallen jaren door Whitbread gebrouwen Heineken bier met een lager alcoholgehalte. De verkopen van Murphy's Irish Stout gaven een sterke groei te zien. In Noorwegen, waar Heineken bier in licentie wordt gebrouwen door Ringnes, was opnieuw sprake van een daling van de afzet. De licentie-overeenkomst voor Amstel in Zweden werd beëindigd in verband met de tegenvallende verkopen. Tevens is de import van Heineken bier met een verlaagd alcoholgehalte gestaakt. Wel wordt nog steeds Heineken bier, gebrouwen volgens de internationale standaard, aan het Zweedse staatsalcoholmonopolie geleverd. In Zwitserland kon het Heineken merk haar positie als marktleider in het importsegment aanzienlijk versterken, vooral in het Franssprekende deel van het land. In verband met een vergroting van de distributie in het Duitssprekende deel zijn wij een samenwerking aangegaan met de Zwitserse brouwerijgroep Calanda-Haldengut. In Portugal, waar de groei van de markt stagneert, kon Heineken bier haar positie handhaven. In dit land werd Buckler met succes geïntroduceerd. In IJsland werd Heineken bier toegelaten op speciaal verzoek van de lokale bevolking, naast twee door de overheid aangewezen merken. De politieke en economische ontwikkelingen in Oost-Europa volgen wij nauwlettend. Hoewel er ter plaatse veel belangstelling bestaat voor onze produkt en, is de koopkracht onvoldoende om binnen afzienbare termijn een substantiële omzet te kunnen realiseren. In Polen werd Heineken bier op fust geïntroduceerd. Op de internationale duty-free markt en op de militaire markt konden wij een toename van de afzet realiseren. In de ferry- en cruisesector versterkten wij onze positie aanzienlijk.

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 37