r tenminste 250 arbeidsplaatsen gedurende de komende drie jaren. Met de uitvoering zal in 1991 worden gestart. De eerdere reorganisatieplannen leidden in februari 1990 tot een korte periode van arbeidsonrust. De veranderingen in de organisatie zijn erop gericht een meer efficiënte en slagvaardige bedrijfsvoering mogelijk te maken en de kosten te verlagen. Het doel hiervan is de positie van onze merken te verbeteren en te versterken, zowel in Nederland als bij de export van onze produkten. De aandacht wordt daarbij geconcentreerd op een intensievere marktondersteuning van onze merken Heineken, Amstel en Buckler. In 1990 werd tussen de overheid en de branche voor alcoholhoudende dranken overeenstemming bereikt over een nieuwe gedragscode en een herziene reclamecode. De nieuwe regels verplichten de betrokken ondernemingen tot zekere beperkingen in de reclame-uitingen en terughoudendheid in het marktgedrag. Verkopen bier in Europa onder toezicht van Heineken gebrouwen in miljoenen hectoliters De afzet en het marktaandeel van Vrumona stegen opnieuw. De belangrijkste oorzaken waren de stijgende frisdranken consumptie, mede als gevolg van de warme zomer en het succes van de plastic retourfles. De groei was het meest uitgesproken bij de merken Pepsi-Cola, Seven-Up en Sisi. De markt voor mineraalwater gaf na jaren van krachtige groei een daling te zien, maar niettemin realiseerde Sourcy opnieuw een belangrijke toename van de afzet. De export-activiteiten voldeden volledig aan de verwachtingen. Het resultaat steeg aanzienlijk, ondanks opnieuw hogere reclame-uitgaven en stijgende afschrijvingslasten. Nederland Frankrijk Spanje Italië Overige landen Griekenland Ierland Verkopen bier in Europa onder toezicht van Heineken gebrouwen, per land in miljoenen hectoliters Bij Bols Benelux werd met kracht gewerkt aan de ontwikkeling en introductie van het nieuwe commerciële beleid. Dit kwam tot uitdrukking in nieuwe verpakkingen en een intensieve reclame-campagne voor onder meer Jonge Bols, Bokma, Coebergh, Henkes Jonge Jenever, Joseph Guy en Jagermeister. Voorts werd het assortiment Bols likeuren uitgebreid en vernieuwd. In samenwerking met de handelspartners wordt gewerkt aan een verbetering van het imago van het Nederlands gedistilleerd. In een licht dalende markt verloor Bols Benelux enig marktaandeel. Hierdoor kwam, ondanks een verdere daling van de kosten, het resultaat lager uit. Verwacht wordt dat als uitvloeisel van het nieuwe commerciële beleid en de verdere integratie van de bedrijfsactiviteiten het resultaat zal verbeteren. In het najaar van 1990 nam de directie van Boresca Holding (bowlingcentra en horeca-exploitatie) de aandelen van dit bedrijf over. Boresca maakte geen deel uit van onze kernactiviteiten. Frankrijk Voor het tweede achtereenvolgende jaar profiteerde de Franse biermarkt van het gunstige weer. Afgezien van de incidentele weersinvloeden is er structureel nog steeds sprake van een stabilisatie van de markt, waarbij het premium- en het alcoholarme segment in belang toenemen. Per 1 januari 1991 werden wettelijke beperkingen ten aanzien van de inhoud van reclame-uitingen voor alcoholhoudende 25

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 33