Europa De Europese integratie vorderde in het verslagjaar gestaag. De vooruitgang van jaar tot jaar is weliswaar niet spectaculair, maar in hun totaliteit zijn de veranderingen van grote invloed op onze activiteiten. De nieuwe marktomstandigheden bieden mogelijkheden tot optimalisatie van ons merkenbeleid en van de produktie- en distributiemogelijkheden. In Europa, ons belangrijkste werkterrein, was de economische situatie overwegend gunstig; dit gold met name voor de EG-landen. De opbrengst van de verkopen in deze regio steeg met 8,8% tot 6.097 miljoen, terwijl het resultaat een duidelijke verbetering te zien gaf. Voor onze onderneming, die het grootste deel van haar grondstoffen betrekt uit Europese landen, is het van belang dat de landbouwpolitiek öf als geheel gehandhaafd blijft, öf dat bij wijziging van deze politiek, zoals die thans aan de orde is, geen deeloplossingen tot stand komen. Immers, in het kader van handelspolitiek-overleg wordt de mogelijkheid gesuggereerd om de exportrestituties te verminderen. Zolang echter de financiering van de landbouwpolitiek geschiedt via kunstmatig hoge prijzen van de grondstoffen, is het essentieel dat niet wordt getornd aan het systeem waarbij bedrijven die hun produkten buiten de Gemeenschap exporteren, via restituties kunnen blijven concurreren met ondernemingen in derde landen. Iedere vermindering van exportrestituties mag derhalve alleen het gevolg zijn van een evenredige verlaging van de grondstoffenprijzen binnen de Gemeenschap. Andere oplossingen dreigen absoluut arbitrair en schadelijk te zijn voor de verwerkende industrie met grote exportbelangen. Tegen deze achtergrond zijn de GATT-onderhandelingen van groot belang. Gezien onze omvangrijke export-activiteiten zijn wij voorstander van een vrijhandelspolitiek en hebben wij belang bij het slagen van de GATT-onderhandelingen. Het Europese landbouwbeleid is hierbij echter een belangrijk knelpunt. In verband met de voortgaande Europese integratie hebben wij besloten onze reclamestrategie aan te passen. Voor het merk Heineken is een internationaal werkend reclamebureau gekozen, waardoor een betere Europese coördinatie van de reclame-inspanningen mogelijk wordt. Met hetzelfde doel selecteerden wij ook voor Buckler een internationaal bureau. Gebaseerd op de Europese doelstellingen en een consistente merkuitstraling wordt het reclamebeleid voor de beide merken per land uitgewerkt. In verschillende Europese landen is een tendens waarneembaar om het alcoholmisbruik terug te dringen, onder meer door een verminderde verkrijgbaarheid en de beperking of het verbod van reclame-uitingen voor alcoholhoudende dranken. Wij voeren hierover, rechtstreeks of via de branche-organisaties, intensief overleg met de betrokken autoriteiten, waaronder de Europese Commissie. Wij menen dat noch de beperking van de verkrijgbaarheid, noch een volledig reclameverbod een bijdrage levert aan de vermindering van alcoholmisbruik. Naar ons oordeel dient het beleid vooral gericht te zijn op voorlichting en bevordering van de bewustwording van de consument. De Europese Commissie bereidt inzake milieu-aspecten een richtlijn voor, waarbij de brouwindustrie via de overkoepelende Europese organisatie gesprekspartner is. Enerzijds hechten wij aan een vrije keuze van verpakkingsmaterialen voor onze produkten, zodat deze optimaal zijn afgestemd op de wensen van de consument en de 23

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 31