Personeel In het verslagjaar bedroeg het gemiddelde aantal medewerkers 28.908 tegen 29.127 in 1989. Voor Nederland waren deze cijfers respectievelijk 6.421 en 6.837. De kracht van onze onderneming wordt in belangrijke mate bepaald door de kwaliteit van de medewerkers. Voor de verdere ontwikkeling van de onderneming is het van groot belang dit potentieel op de juiste wijze te benutten. Door de overschakeling van een decentrale aanpak naar een geïntegreerde werkwijze zal de komende jaren veel aandacht moeten worden besteed aan goede onderlinge samenwerking. Een slagvaardige en efficiënte organisatie is noodzakelijk om in te kunnen spelen op veranderingen in de samenleving en om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende concurrentie. Dit zal hoge eisen aan de medewerkers stellen. Opleiding en training zullen - in het kader van management development - een belangrijke rol spelen bij het realiseren van de veranderingen. De opleiding voor potentiële managers schenkt onder meer veel aandacht aan de invloed van de voortschrijdende internationalisering en aan bevordering van onderlinge uitwisseling van ervaring en ideeën. In het verslagjaar is het beloningsbeleid binnen Europa geanalyseerd met het oog op het in de komende jaren te ontwikkelen concernbeleid op dit gebied. Voorts is onderzoek gedaan naar andere beloningssystemen voor uitzendingen en overplaatsingen binnen Europa. De bevindingen hiervan zullen in overleg met de betrokken werkmaatschappijen nader worden uitgewerkt. Tenslotte is een onderzoek verricht naar factoren die het functioneren van medewerkers in het buitenland beïnvloeden; het doel hiervan was een beter inzicht te krijgen in methoden om de slagingskans van uitzending van medewerkers verder te vergroten. De resultaten van het onderzoek zullen worden omgezet in praktische richüijnen. 21

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 29