Onderzoek en onderzoek verricht. Onderzoek en ontwikkeling zijn voor Heineken als producent van hoogwaardige merkartikelen van levensbelang. Onze inspanningen op dit gebied stellen ons in staat om voortdurend een hoog kwaliteitsniveau te handhaven. Het onderzoek - dat veelal plaatsvindt in samenwerking met universiteiten en andere wetenschappelijke instituten - heeft onder meer geleid tot een beter inzicht in de beheersbaarheid van enige kwaliteitsaspecten van bier. De resultaten van deze onderzoekingen worden, waar mogelijk, gebruikt om verbeteringen in het brouwproces aan te brengen. In het verslagjaar werd een alcoholvrije variant van Buckler ontwikkeld, speciaal bestemd voor het Midden-Oosten. Het reeds enkele jaren lopende onderzoeksproject inzake de ontwikkeling van nieuwe gerstsoorten kreeg in 1990 een bredere basis met de toetreding van een Franse brouwerij groep. Behalve de drie grootste Europese brouwerijen zijn ook drie gerstkwekers bij het project betrokken. Hoewel de eerste resultaten bemoedigend zijn, zal het nog geruime tijd duren alvorens de nieuwe variëteiten beschikbaar zullen zijn. Omdat water van essentieel belang is bij de bereiding van bier, besteden wij veel aandacht aan de beschikbaarheid van voldoende water van goede kwaliteit. Met name in enkele Zuideuropese landen dreigen tekorten te ontstaan in verband met de aanhoudende droogte. In Griekenland, waar de waterschaarste dit jaar zeer groot was, werd op dit gebied In alle delen van de wereld maken wij bij ons onderzoek ontwikkeling gebruik van computermodellen, waarmee de beschikbare waterbronnen in kaart kunnen worden gebracht. Bij de brouwerij te 's-Hertogenbosch, Nederland, werd in het voorjaar een anaërobe zuiveringsinstallatie voor afvalwater in gebruik genomen. Voorts werd aandacht besteed aan energiebesparingsprojecten. Er werd een plan voor warmtekracht-koppeling voor onze brouwerijen uitgewerkt, waarmee dank zij terugwinning en hergebruik een vermindering van het energieverbruik van 40% kan worden bereikt. Tevens wordt de emissie van koolzuurgas en stikstof drastisch gereduceerd. Voor onze brouwerijen ontwikkelden wij een energie- optimalisatieprogramma, dat thans wordt toegepast in het centrale koelsysteem in Zoeterwoude, Nederland. Zonder grote investeringen wordt hiermee een substantiële rendementsverbetering bereikt, die leidt tot een reductie van het elektriciteitsverbruik. Wij werden voor dit systeem onderscheiden met de Elektriciteits Efficiency Prijs van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland. Medio 1990 werd de Dr H.P. Heineken-prijs - de grootste prijs in Nederland op wetenschappelijk gebied - uitgereikt aan de Amerikaan Prof P. Leder voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de moleculaire biologie. 19

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 27