de koersen van een aantal valuta, met name in Afrika en het Caraïbisch gebied, daalden sterk ten opzichte van de gulden. In Oost-Europa was sprake van een ware aardverschuiving op politiek gebied. De overgang van een geleide economie naar een markteconomie zal echter geruime tijd in beslag nemen. Op termijn hebben wij goede verwachtingen voor de verkoop van onze produkten in deze regio, maar vooralsnog zijn de mogelijkheden beperkt in verband met een groot gebrek aan deviezen en een ontoereikende koopkracht aldaar. Ten aanzien van de toekomst van de onderneming zijn wij optimistisch gestemd. Heineken neemt op de wereldbiermarkt een belangrijke plaats in en bezet in Europa de leiderspositie. Onze onderneming is de meest internationaal georiënteerde brouwerij-groep ter wereld. Wij steunen hierbij op een groot aantal sterke internationale en nationale merken, kwalitatief hoogwaardige produkten, kundige en toegewijde medewerkers en een krachtige financiële positie. Hierdoor, en gecombineerd met onze voortdurende inspanningen om tegen lage kostprijzen te produceren, beschikken wij over een uitstekende uitgangspositie om gebruik te maken van de kansen die zich voordoen op de internationale biermarkt. Deze markt groeit in totaal nog steeds, zij het minder snel dan in het afgelopen decennium. Gezien onze brede geografische spreiding en onze sterke merken zijn er nog volop kansen om het aandeel in de wereldbiermarkt verder te vergroten. Een positief aspect daarbij is dat de voorkeur van de consument zich in toenemende mate richt op premium-produkten en juist in dat segment nemen wij met onze internationale merken een sterke positie in. Onze activiteiten zijn gericht op handhaving van onze zelfstandigheid en verdere winstgroei, vooral door onze expertise op het gebied van bier zo goed mogelijk te benutten. De groei van de onderneming kan zich zowel autonoom voltrekken als via het verwerven van nieuwe deelnemingen; uiteraard staat daarbij de rentabiliteit op lange termijn voorop. Wij streven daarbij naar substantiële marktaandelen in de voor ons relevante markten en segmenten. Verder dragen ook reorganisaties en herstructureringen bij aan een verbetering van de winstgevendheid. De gunstige resultaten die Heineken in het afgelopen jaar heeft behaald, zijn te danken aan de afnemers die over de gehele wereld onze produkten kopen en aan de inzet en toewijding van onze medewerkers. Op deze plaats past daarvoor een woord van welgemeende dank.

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 21