Verslag van de Raad van Bestuur Voor Heineken N.V. is het jaar 1990 goed verlopen. De netto omzet steeg met 5,0% tot 8.210 miljoen en de netto winst nam met 12,4% toe tot 366 miljoen. Evenals in het voorgaande jaar waren de hogere omzet en de verbetering van het resultaat voor een groot deel te danken aan een verdere stijging van de afzet in Europa en bij onze export. Ook betere prijzen droegen bij tot de hogere netto omzet en het resultaat. Als gevolg van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten daalden de wisselkoersen van de valuta's van een aantal landen waarin wij dochterondernemingen bezitten, hetgeen een nadelige invloed had op de opbrengsten bij de omrekening naar guldens. Het bedrijfsresultaat bedroeg ƒ613 miljoen tegen 572 miljoen in 1989. De kostentoename met 4,8% lag onder die van de omzet, zodat het bedrijfsresultaat met 7,0% toenam. Relatief sterke kostenstijgingen deden zich voor bij grondstoffen en emballage alsmede bij de afschrijvingen. De toename van de laatste post stond in relatie met de inkrimping van de bedrijfsactiviteiten in Canada. De kosten van accijnzen daalden, mede ten gevolge van een verschuiving in de afzet naar alcoholarme en alcoholvrije bieren. De stijging van de personeelskosten was naar verhouding beperkt door een lichte daling van het personeelsbestand en door lagere kosten van herstructureringen De rente daalde, terwijl de belastingen stegen, met name ten gevolge van het toegenomen resultaat. Wijzigingen in de omvang van de consolidatie hadden slechts een geringe invloed op het resultaat. Met enige tevredenheid kijken wij terug op de behaalde resultaten. Niettemin dienen wij steeds alert te blijven en onze slagvaardigheid te verbeteren. De markten waarop Heineken actief is, zijn sterk in beweging en daarom zijn voortdurend aanpassingen nodig in het beleid, de organisatie en de werkwijze. Wij realiseren ons dat veranderingen veelal op weerstand stuiten, maar dat mag er niet toe leiden dat noodzakelijke ingrepen achterwege worden gelaten. Het is essentieel voor de continuïteit van de onderneming om zich voortdurend op alle terreinen te versterken, zodat onze leidende internationale positie wordt behouden en de concurrentie wereldwijd met succes het hoofd kan worden geboden. Hiermee is in het afgelopen jaar op alle niveaus in de organisatie voortgang gemaakt. In 1990 is aandacht geschonken aan de rol en structuur van het hoofdkantoor. Met behulp van een organisatie adviesbureau is in het verslagjaar een onderzoek uitgevoerd, waarbij de ondernemingsstrategie als uitgangspunt is genomen. Een eerste uitvloeisel van dit onderzoek is het besluit tot een andere taakverdeling binnen de Raad van Bestuur. Dank zij de tot nu toe gehanteerde regionale taakverdeling konden wij belangrijke posities opbouwen in tal van landen; thans is er echter meer behoefte aan versterking en bevordering van een grotere samenhang tussen de activiteiten in de verschillende landen. Om deze reden is besloten over te gaan tot een functionele taakverdeling. De aangepaste werkwijze zal zich in eerste instantie richten op Europa en de export-activiteiten. In de Raad van Bestuur zullen de functies marketing, financiën, produktie en human resources zijn vertegenwoordigd; de laatste functie zal als staffunctie onder verantwoordelijkheid

Jaarverslagen | 1990 | | pagina 19