Jaarrekening 1989 Heineken N.V. 34 Vlottende activa Voorraden betrokken van derden worden gewaardeerd op vervangingswaarde. Deze waarde wordt afgeleid uit de prijzen van lopende inkoopcontracten en uit inkoopprijzen op balansdatum. Gereed produkt en produkt in bewerking worden gewaardeerd tegen fabricage- kostprijs gebaseerd op vervangingswaar de en rekening houdend met het stadium van bewerking. Op voorraden reserve-onderdelen wordt naar tijdsgelang afgeschreven in verband met vermindering van de gebruiksmoge lijkheid. Voorzieningen op voorraden worden getroffen tot aan de bedrijfswaarde respectievelijk opbrengstwaarde, indien deze lager is dan de vervangingswaarde. Vooruitbetalingen op voorraden worden opgenomen voor de nominale waarde. Vorderingen zijn opgevoerd tegen nomi nale waarde onder aftrek van een voor ziening wegens oninbaarheid en vermin derd met de verschuldigde statiegeldbe dragen uit hoofde van de terugnamever plichting van eigen emballage. Effecten zijn gewaardeerd op verkrijgings- prijs, tenzij de beurskoers of de geschatte verkoopwaarde van niet ter beurze geno teerde effecten lager is. Liquide middelen zijn opgenomen voor de nominale waarde. Herwaarderingen Waarderingsverschillen als gevolg van herwaardering komen ten gunste of ten laste van het groepsvermogen, indien van toepassing, onder aftrek van een bedrag voor latente belastingverplichtin gen. Egalisatierekening investeringsfaciliteiten De egalisatierekening investeringsfacili teiten heeft tot doel de bedragen, ont vangen uit hoofde van regelingen in een aantal landen ten aanzien van investe ringen. te verdelen over de geschatte levensduur van de desbetreffende activa. Voorzieningen De voorziening voor latente belastingver plichtingen wordt berekend over de ver schillen in waardering tussen de balans en de fiscale vermogensopstelling, voor zover deze verschillen in de belasting heffing zullen worden betrokken. Bereke ning vindt plaats tegen de nominale tarie ven van de belastingen op de winst in de onderscheiden landen en van de ten laste van de groep komende belastingen op winstuitkeringen. De voorziening voor pensioenverplichtin gen wordt bepaald op de contante waarde. De voorziening voor andere personeels regelingen is berekend op de contante waarde van de toegezegde uitkeringen uit hoofde van uittreding, overplaatsing, wachtgeld en invaliditeit, waar nodig rekening houdend met de verwachte mate van deelneming. Schulden De langlopende schulden en de kort lopende schulden zijn opgenomen voor de nominale waarde.

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 42