Toelichting op de geconsolideerde balans en resultatenrekening van het boekjaar 1989 Jaarrekening 1989 Heineken N V Algemeen Op de jaarrekening en het jaarverslag zijn de bepalingen van Titel 9, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek van toepassing. De financiële gegevens van Heineken N.V. zijn in de opgenomen geconsolideerde balans en resultaten rekening verwerkt. Dientengevolge is voor de winst- en verliesrekening van Heineken N.V. gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot een vereenvoudigde opstelling conform artikel 402, Titel 9, Boek 2, B.W. De in de toelichting vermelde bedragen zijn in duizenden guldens, tenzij anders is aangegeven. Grondslagen van de consolidatie In de geconsolideerde balans en resul tatenrekening zijn Heineken N.V. en haar dochtermaatschappijen volledig gecon solideerd opgenomen. Het aandeel van derden in het groepsvermogen en in de groepswinst is afzonderlijk tot uitdrukking gebracht. Proportionele consolidatie vond plaats bij die deelnemingen, waarin voor 50% of minder wordt geparticipeerd en waarin door Heineken een invloed op het beleid wordt uitgeoefend gelijk aan die van de andere partners gezamenlijk. Onder de omschrijving 'Wijzigingen in de omvang van de consolidatie' zijn in de hierna opgenomen overzichten van het verloop van diverse activa en passiva die mutaties vermeld, welke betrekking hebben op de uitbreiding respectievelijk de vermindering van onze belangen in geconsolideerde deelnemingen. Omrekening van vreemde valuta De posten in vreemde valuta in de jaar rekening zijn omgerekend tegen de koer sen per balansdatum. Als gevolg van de herleiding in guldens van het eigen ver mogen aan het begin van het boekjaar van de buitenlandse geconsolideerde deelnemingen en van de aan deze deel nemingen verstrekte financiering in groepsverband ontstaan waarderings verschillen. Deze verschillen worden beschouwd als herwaardering en recht streeks ten gunste of ten laste van het groepsvermogen gebracht, rekening houdend met de eventuele belastinghef fing. Overige verschillen verband houden de met wijzigingen van wisselkoersen worden in de resultatenrekening verwerkt. Immateriële activa De verschillen tussen de betaalde prijs en de waardering volgens deze grond slagen bij verwerving van deelnemingen worden verrekend met het groepsvermo gen. Kosten van overige immateriële activa, waaronder octrooien, licenties, software, onderzoek en ontwikkeling, worden direct ten laste van de resulta tenrekening gebracht. Grondslagen voor de waardering van activa en passiva Vaste activa Materiële vaste activa zijn gewaardeerd op vervangingswaarde en, met uitzonde ring van terreinen, onder aftrek van cumulatieve afschrijvingen. De vervan gingswaarde is gebaseerd op taxaties van interne en externe deskundigen, waarbij rekening wordt gehouden met technische en economische ontwikkelin gen, hierbij gesteund door de ervaring welke is verkregen bij de bouw van be drijven over de gehele wereld. Projecten in uitvoering zijn opgenomen tegen uitgaafprijs. De waardering van niet-geconsolideerde deelnemingen is tegen verkrijgingsprijs, onder aftrek van noodzakelijk geachte voorzieningen. De overige financiële vaste activa zijn gewaardeerd op nominale waarde, verminderd met een voorziening voor oninbaarheid.

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 41