26 De verkopen van het door Société des Brasseries du Maroc S.A., Marokko, in licentie gebrouwen Heineken bier ontwikkelden zich opnieuw gunstig. De bouw van de nieuwe brouwerij in Casablanca, waarbij wij technische ondersteuning verlenen, werd nagenoeg afgerond; deze zal medio 1990 volledig in gebruik zijn. Azië Australië Oceanië Deelnemingen van Heineken in brouwerij- ondernemingen bevinden zich in Indonesië, Singapore (met tevens belangen in Maleisië, Papua Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland), Nieuw-Caledonië, China, Jordanië en Libanon. Produktie in licentie van concernprodukten vindt bovendien plaats in Japan en op Tahiti. In Indonesië, Nieuw-Caledonië en Papua Nieuw-Guinea worden tevens frisdranken geproduceerd. Verkopen bier Azië Australië Oceanië Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) De biermarkt in Indonesië is licht gedaald, vooral als gevolg van prijs verhogingen die noodzakelijk waren in verband met kostenstijgingen. P.T. Multi Bintang Indonesia kon het marktaandeel nagenoeg handhaven. De verkopen van frisdranken ontwikkelden zich gunstig, dit in tegenstelling tot de gedaalde afzet van Green Sands shandy. Mede dank zij hogere marges verbeterde het resultaat. De distributie-organisatie werd gewijzigd met het doel de positie van het Bintang merk te verbeteren. In Medan werd een nieuwe bottelarij voor frisdranken in gebruik genomen. 2,7 2,4 2,4 2,4 2,5 1985 1986 1987 1988 1989 Het resultaat van Malayan Breweries Ltd., met brouwerijbelangen in Singapore, Maleisië, Papua Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland, verbeterde opnieuw. Zowel de afzet van bier in Singapore als de export naar diverse landen in het Verre Oosten nam verder toe. De bouw van een nieuwe, technisch zeer geavanceerde brouwerij in Tuas is voorspoedig verlopen; de brouwerij is begin 1990 in gebruik genomen. De oude Tiger brouwerij is inmiddels gesloten. De Anchor brouwerij zal nog twee jaar operationeel blijven in verband met de dit jaar begonnen produktie van Guinness Stout. In Maleisië kon Malayan Breweries (Malaysia) bij een licht toegenomen afzet een aanzienlijk hogere winst behalen. De eerder aangekondigde fusie met Guinness Malaysia werd aan het eind van het verslagjaar geëffectueerd. Inmiddels is een begin gemaakt met de integratie van de beide organisaties. De produktie zal worden geconcentreerd bij de voormalige Guinness brouwerij, die aanzienlijk wordt uitgebreid en gemoderniseerd. De toegenomen economische problemen in Papua Nieuw-Guinea leidden tot een daling van de bierverkopen door South Pacific Brewery Ltd., waardoor ook het resultaat enigszins terugliep. De afzet van frisdrank ontwikkelde zich gunstig. In de brouwerij te Lae werden de bottelarij en de waterbehandelings installatie in gebruik genomen, waarmee het renovatieproces werd afgerond. In Port Moresby werd begonnen met de bouw van een nieuwe frisdrankenfabriek. Op Nieuw-Caledonië daalde de afzet van bier en frisdranken van Grande Brasserie de Nouvelle-Calédonie S.A., vooral als gevolg van de zeer slechte zomer. De verkopen van lokaal gebrouwen bier hebben bovendien te lijden van de toegenomen importen vanuit Europa. In China bleef de bierafzet van Shanghai Mila Brew Co. Ltd. achter bij de verwachtingen, hetgeen het gevolg was van de politieke onrust in dat land. Er wordt thans gewerkt aan een renovatie van de brouwerij, terwijl tevens veel aandacht wordt besteed aan training van produktiepersoneel. Op Tahiti is de afzet van in licentie door Brasserie de Tahiti S.A. geproduceerd Heineken bier stabiel gebleven. In augustus werd een nieuwe brouwerij in gebruik genomen. In Japan liep de afzet van het door Kirin Brewery Co. Ltd. in licentie geproduceerde Heineken bier licht terug.

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 34