23 In de Dominicaanse Republiek vertoonde de afzet van Cerveceria Nacional Dominicana S.A. een stijgende lijn, ondanks de teruggang van de economie. Afzet en marktaandeel van het in licentie gebrouwen Heineken bier namen toe. De groei van de afzet van onze licentiepartner Desnoes Geddes Ltd. op Jamaica werd belemmerd door een capaciteitstekort. De afzet van Heineken bier bleef hierdoor stabiel. Op Haïti hield de politieke instabiliteit aan. De afzet van Heineken Malta steeg verder, maar de verkopen van het lokale merk Prestige daalden als gevolg van een capaciteitstekort bij Brasserie Nationale d Haiti S.A. Midden- en Zuid-Amerika In Midden- en Zuid-Amerika werden veel landen opnieuw geconfronteerd met politieke en economische instabiliteit. De geldontwaarding liep verder op en bereikte in enkele landen het niveau van hyperinflatie. Het blijkt moeilijk de geldontwaarding te beteugelen, maar in een aantal landen heeft de overheid hoopgevende maatregelen genomen om de economie te versterken. Ondanks de aanwezige problemen bleef de biermarkt in deze regio stijgen. Heineken kon zijn positie verder verbeteren. In Brazilië vertoonde de afzet van de Kaiser-brouwerijen, waarin wij een minderheidsbelang hebben, een voort gaande groei. In Argentinië, Paraguay en Uruguay nemen wij via een minderheidsbelang in Quilmes International (Bermuda) Ltd. deel in enkele brouwerijen. In Argentinië steeg de afzet van de tot de Quilmes groep behorende brouwerijen licht. De groep nam in het verslagjaar een minderheidsbelang in een mouterij. De import van Heineken bier is op gang gekomen nadat de grenzen voor buiten lands bier waren geopend. In Paraguay en Uruguay stabiliseerde de afzet zich. In Costa Rica slaagde Cerveceria Costa Rica S.A. erin de afzet van het in licentie gebrouwen Heineken bier bijna te verdubbelen. In Mexico verliep de afzet van geïm porteerd Heineken bier bevredigend. Ondanks de ongunstige economische situatie in Suriname slaagde de Surinaamse Brouwerij N.V. erin de afzet te verbeteren. De grondstofvoorziening leverde dit jaar geen problemen op. Wel werd de onderneming geconfronteerd met een tekort aan emballage en reserve-onderdelen. Afrika In de regio Afrika richten onze activiteiten zich op de produktie en verkoop van bier en frisdranken, technisch management en import van door ons in Nederland geproduceerd bier en frisdranken. De onderneming heeft een brouwerij in de Volksrepubliek Kongo, frisdrankenbedrijven en een flessenfabriek in Zaïre en deelnemingen in brouwerijen in Zaïre, Rwanda, Burundi, op Réunion, in Marokko, Angola, Kameroen, Nigeria, Sierra Leone, Ghana en Tsjaad. Bovendien houdt het concern zich bezig met aan de brouwindustrie verwante agrarische en agro-industriële activiteiten. De economische situatie is in de meeste Afrikaanse landen in het verslagjaar verder verslechterd. Naast de omvang van de buitenlandse schulden vormde ook de daling van de koopkracht een probleem; dit laatste had een negatieve invloed op onze afzet van bier en fris dranken. Wij werden geconfronteerd met verscherpte restricties op het verkrijgen van buitenlandse valuta's, die nodig zijn voor de import van grondstoffen, machines en reserve-onderdelen. In het verslagjaar is opnieuw veel aandacht besteed aan de opleiding van lokaal personeel.

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 31