22 achteruitgang te zien. Dit was het gevolg van een verminderde populariteit van enkele importmerken, de dalende koers van de dollar en de introductie van speciale bieren door enkele binnenlandse brouwerijen. De verschepingen van Heineken bier naar de Verenigde Staten liepen weliswaar licht terug, maar ons aandeel in het gedaalde importsegment nam toe. De afzet van Amstel Light steeg aanzienlijk, ondanks een verhevigde concurrentie in dit marktsegment. In een aantal agglomeraties werd geïmporteerd Buckler geïntroduceerd. Onze onderneming kon de leidende positie in het importsegment handhaven. Dit was in belangrijke mate te danken aan de onverminderde inspanningen van onze importeur Van Munching Co, Inc. In Canada vertoonde de afzet van onze dochteronderneming Amstel Brewery Canada Ltd. een daling, waardoor een lager resultaat werd behaald. Een fusie tussen de twee grootste brouwerijen leidde tot een verscherping van de concurrentie. De afzet van geïmporteerd Heineken bier liep enigszins terug, vooral als gevolg van een sterke stijging van de import van laaggeprijsd Amerikaans bier. De verkopen van Amstel Light daalden. Caraïbisch gebied De economische situatie in het Caraïbisch gebied vertoonde een gevarieerd beeld. De verschillen in economische ontwikkeling werden mede veroorzaakt door de omstandigheid dat de orkaan Hugo in het najaar een aantal eilanden in dit gebied trof. Onze lokaal geproduceerde merken konden op vrijwel alle markten hun positie handhaven of versterken. De import van bier in dit gebied - met uitzondering van Puerto Rico - vertoonde een stijging. Onze merken Heineken en Amstel Light konden de positieve trend van de afgelopen jaren voortzetten. Op een aantal markten werd Buckler geïntroduceerd. 1985 1986 1987 1988 1989 Verkopen bier Westelijk Halfrond Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) I 11,6 10,3 j 6,2 7,7 8,5 In Trinidad en Tobago groeide de biermarkt ondanks een verslechtering van de economische situatie. De afzet van National Brewing Company Ltd. gaf een daling te zien als gevolg van de hevige concurrentie. Hierdoor was ook het resultaat lager. Op Martinique nam de concurrentie van importbieren toe, waardoor de afzet van Brasserie Lorraine S.A. lager uitkwam. Niettemin bleef het resultaat op peil. De verkoop van geïmporteerd Heineken bier steeg, terwijl de exporten naar Guadeloupe en Frans-Guyana zich stabiliseerden. Met Pepsi-Cola werd een licentie-contract afgesloten voor de markt op Guadeloupe. Op St. Lucia verhoogde Windward Leeward Brewery Ltd. zowel de afzet op de binnenlandse markt als de export. Ook het resultaat ontwikkelde zich positief. Er werd een begin gemaakt met de lokale produktie van Guinness Stout. De afzet van de in licentie gebrouwen produkten van Desnoes Geddes Ltd. bleef achter bij de verwachtingen. In de Nederlandse Antillen en Aruba nam de biermarkt toe, vooral als gevolg van de voortgaande economische groei op Aruba. De afzet en de resultaten van de Antilliaanse Brouwerij N.V. stegen hierdoor. De verkopen van geïmporteerd Heineken bier gaven een aanzienlijke toename te zien. In de Bahama's ontwikkelde de afzet van het eigen merk Kalik van Commonwealth Brewery Ltd. zich goed, evenals de verkopen van de in licentie geproduceerde merken Guinness Stout en Vitamalt. De afzet van in licentie gebrouwen Heineken bier daalde licht. De resultaten bereikten nog niet het gewenste niveau. Op Puerto Rico daalde de afzet van het geïmporteerde Heineken bier. In de drie hierna volgende landen hebben wij deelnemingen die niet worden geconsolideerd.

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 30