21 Ierland De Ierse biermarkt gaf in het verslagjaar een lichte stijging te zien, waarbij het aandeel van het pilsener-segment verder toenam. De verschuiving van stout naar pilsener hangt mede samen met de gunstige ontwikkeling van de binnen landse economie en de daaruit voort vloeiende stijging van de koopkracht. Onze Ierse werkmaatschappij Murphy Brewery Ireland Ltd. slaagde erin de afzet belangrijk te vergroten. Vooral de verkopen van Heineken bier, de markt leider in het pilsener-segment, namen toe. De afzet van Murphy's Irish Stout bleef nagenoeg op het niveau van het voorgaande jaar. De verkoop van Amstel bleef achter bij de verwachtingen; voor dit laatste merk werd een herpositionering doorgevoerd. De afzet van Buckler gaf een verdere groei te zien. Het resultaat bleef enigszins achter bij dat van 1988, vooral in verband met hoge marketingkosten en prijsdruk als gevolg van de scherpe concurrentie. Overige landen Onze licentiepartner Whitbread Co. PLC in Groot-Brittannië wist het markt aandeel van Heineken bier te vergroten. De distributie van geïmporteerd Heineken bier werd uitgebreid; dit bier wordt gevoerd naast het door Whitbread in licentie gebrouwen bier, dat een lager alcoholpercentage heeft dan de internationale standaard. De verkoop van Murphy's Irish Stout vertoonde een belangrijke stijging. Op de Engelse markt werd tevens Buckler geïntroduceerd. In Noorwegen wordt Heineken bier in licentie gebrouwen door Frydenlund Ringnes Bryggerier A.S. De verkoop inspanningen werden opgevoerd, teneinde de daling van de afzet tot staan te brengen. A.B. Warby Bryggerier, onze licentie nemer in Zweden, werd overgenomen door de op één na grootste brouwerij groep van dat land, Spendrups Bryggeri A.B. De afzetmogelijkheden in de sector thuisverbruik namen hierdoor toe, hetgeen tot uitdrukking kwam in een stijging van de verkoop van Amstel bier.- In Zwitserland liet de afzet van geïmpor teerd Heineken bier een onverminderd sterke groei zien. Gunstig was de ontwikkeling eveneens in Portugal, waar de verkopen van geïmporteerd Heineken bier ruimschoots verdubbelden. Door de snelle politieke veranderingen in Oost-Europa kunnen de mogelijkheden voor onze onderneming op termijn toenemen. Derhalve volgen wij deze ontwikkelingen nauwlettend. In de Sovjet-Unie gaan wij voort met onze export-activiteiten, die overigens nog bescheiden van omvang zijn. Op de internationale duty-free markt konden wij de afzet nagenoeg op peil houden. In de ferry- en cruisesector was er sprake van een aanzienlijke toename. De verkopen in de militaire markt bleven achter. Westelijk Halfrond Het zwaartepunt van de activiteiten op het Westelijk Halfrond ligt op de export van bier vanuit Nederland naar de Verenigde Staten, Canada en het Caraïbisch gebied. De onderneming heeft een brouwerij in Canada en voorts deelnemingen in brouwerijen in Trinidad en Tobago, de Nederlandse Antillen, de Bahama's, op Martinique, St. Lucia. Haïti en Jamaica alsmede in Suriname, de Dominicaanse Republiek, Brazilië, Argentinië, Uruguay en Paraguay. In Costa Rica en Bolivia vindt produktie in licentie plaats. In een aantal landen worden ook frisdranken geproduceerd. Noord-Amerika Voor het derde achtereenvolgende jaar was de biermarkt in de Verenigde Staten stabiel. In tegenstelling tot voorgaande jaren gaf het importsegment in 1989 een

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 29