19 van de activiteiten werden twee mouterijen verkocht. In 1989 werden opnieuw omvangrijke investeringen verricht met als doel de uitbreiding en modernisering van de brouwerijen in Zaragossa, Cordoba, Valencia en Madrid; vooral in de laatste brouwerij is een belangrijke renovatie in uitvoering. De investeringen in de komende jaren zijn gericht op verhoging van de produktiviteit, zodat de concurrentiepositie verder kan worden verbeterd. De import van Heineken bier op de Canarische eilanden steeg onverminderd sterk. Dit gebied heeft zich ontwikkeld tot een belangrijke exportmarkt voor onze onderneming. Italië De Italiaanse biermarkt gaf opnieuw een lichte daling te zien. Deze hing samen met het minder gunstige weer en het gedaalde toerisme. De markt voor fris drank groeide verder. Onze werkmaatschappij Birra Dreher S.p.A. kon haar marktaandeel handhaven. Als gevolg van de scherpe concurrentie stonden de marges echter onder druk, waardoor de resultaten achterbleven. Wij gingen voort met het proces van integratie van de in de achterliggende jaren overgenomen brouwerijbelangen, waarbij een verdere concentratie van de produktie plaatsvindt. Ook de Italiaanse markt kenmerkt zich door een toenemende segmentatie, waarvan ons speciale biermerk McFarland profiteerde. De afzet van Heineken bier bleef op peil. Op Sardinië en Sicilië werd de verkoop van Amstel 1870 ter hand genomen. In de loop van het jaar werd Dreher bier in blik geïntroduceerd, terwijl begin 1990 Buckler op de Italiaanse markt werd gebracht. Het verouderde brouwhuis in Macomer werd eind 1989 gesloten; aangezien goed water werd aangetroffen bestaat het plan om de activiteiten voort te zetten als bottelarij van mineraalwater, voor de winning waarvan inmiddels een concessie is aangevraagd. Bij de brouwerij in Cagliari werd - in verband met de sluiting van de brouwerij in Macomer - de capaciteit uitgebreid door de voltooiing van een nieuw brouwhuis en vergroting van de keldercapaciteit. In Massafra werd een nieuwe bottellijn in gebruik genomen, terwijl een begin is gemaakt met de uitbreiding van de opslagcapaciteit. In verband met de dalende afzet van het in licentie geproduceerde Henninger bier werd de sluiting van de bottelarij in Catania aangekondigd. Dit besluit leidde tegen het einde van het verslagjaar tot sociale onrust. De afzet van ons frisdrankenbedrijf op Sardinië gaf opnieuw een toename te zien. Griekenland De Griekse biermarkt vertoonde ondanks de minder gunstige weersomstandig heden een stijging. Onze werk maatschappij Athenian Brewery S.A. voerde de afzet van het lokaal gebrouwen Amstel bier op in lijn met de totale markt. De positie van het eveneens lokaal gebrouwen Heineken bier kon aanzienlijk worden verstevigd. Het resultaat gaf dienovereenkomstig een toename te zien. De afzet van het eind 1988 geïntro duceerde Amstel Bockbier overtrof de verwachtingen. In het voorjaar van 1990 zal Buckler op de Griekse markt worden geïntroduceerd. De produktie op contractbasis van Löwenbrau werd beëindigd, waardoor er meer brouwcapaciteit voor de eigen merken beschikbaar kwam. In de brouwerijen in Athene, Thessaloniki en Patras werd het onder handen zijnde moderniserings- en uitbreidings programma voortgezet. Gedurende het gehele jaar was er sprake van goede arbeidsverhoudingen.

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 27