15 Gang van zaken per regio Nederland Verkopen bier Europa Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 24,8 25,5 25,2 26,5 27,6 Europa In Europa wordt, naast de biermerken Heineken en Amstel, een aantal nationale en internationale merken gebrouwen. De onderneming beschikt over brouwerijen in. Nederland. Frankrijk, Spanje, Italië, Griekenland en Ierland. Daarnaast worden concernmerken in Groot-Brittannië, Noorwegen en Zweden door zelfstandige licentiehouders gebrouwen. Frisdranken worden geproduceerd in Nederland, Frankrijk en Italië. Produktie van gedistilleerd vindt plaats in Nederland. De verkoop van wijnen, gedistilleerd-produkten en aperitieven vindt plaats in Nederland, België en Frankrijk. Export vanuit Nederland, vooral van bier, neemt een belangrijke plaats in bij onze activiteiten. In het verslagjaar werd binnen de onderneming opnieuw veel aandacht geschonken aan de voortgaande Europese integratie en de totstandkoming van een interne markt in de loop van de jaren negentig. Hierbij zijn onderwerpen als produktwetgeving, etiketterings voorschriften, emballage, consumenten bescherming, harmonisatie van accijnzen, landbouwpolitiek en internationale handelspolitiek uiterst actueel. Vooral de milieu-aspecten van verpakkingen vroegen de aandacht. In dit kader kwam in het verslagjaar de European Recovery and Recycling Association in Brussel tot stand. Wij zijn hierbij actief betrokken, naast onze activiteiten binnen reeds bestaande organisaties op dit gebied. In de nieuwe organisatie werkt een twintigtal internationaal opererende ondernemingen samen; zij heeft tot doel de bevordering van de inzameling en het verantwoord hergebruik van verpakkingsmateriaal. Wij verwachten op deze wijze een bijdrage te kunnen leveren aan de oplossing van een milieuprobleem zonder dat stringente overheidsmaatregelen het vrije handelsverkeer belemmeren. 1985 1986 1987 1988 1989 Het bierverbruik per hoofd van de bevolking in Nederland is in 1989 toegenomen van 83,3 liter tot 87,6 liter. Deze stijging was in hoofdzaak te danken aan het langdurig aanhoudende zomer weer. Ook de toenemende belangstelling voor alcoholarme bieren droeg bij aan de stijgende consumptie. De toenemende segmentatie van de biermarkt, tot uitdrukking komend in een groeiende belangstelling voor bier specialiteiten en importbieren, zette zich in het verslagjaar voort. De afzet in het traditionele pilsener-segment liep daardoor terug. Deze verschuivingen binnen de biermarkt leidden tot een lichte druk op het marktaandeel van Heineken Nederland B.V. De marges werden ongunstig beïnvloed door hogere verkoopkosten en de hevige concurrentie. Dank zij de gestegen afzet kon niettemin een hoger resultaat worden behaald. De afzet van Brouwerij De Ridder B.V. in Maastricht gaf opnieuw een stijging te zien. Tegen de achtergrond van de toe nemende marktsegmentatie werd in het verslagjaar besloten tot de overname van Koninklijke Brand Bierbrouwerij B.V., waarbij is uitgegaan van behoud van de eigen identiteit en merkenstrategie. Voor Brand biedt de aansluiting bij Heineken een goede uitgangspositie voor verdere groei binnen Europa, terwijl het kwaliteits merk Brand uitstekend binnen de Heineken-filosofie past. De afzet van Brand gaf in 1989 een verdere groei te zien. Het gezamenlijke aandeel op de totale biermarkt van onze werkmaatschappijen nam per saldo toe. Ook anderszins werd het produkten- pakket verbreed en aangepast. We introduceerden het nieuwe bier Dry 100, terwijl de inspanningen om de verkoop van Ridder bier buiten Limburg te stimuleren, vruchten beginnen af te werpen. Het merk 1870 van Amstel werd geherpositioneerd.

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 23