9 Geografische verdeling van verkopen bier Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 3 27,6 Europa 11,6 Westelijk Halfrond 3 7,6 Afrika 2,7 Azië/Australië/Oceanië aandacht. Heineken spant zich in om bij voorbeeld meer speciale bieren op de markt te brengen. In dit kader werden in het verslagjaar de aandelen van Koninklijke Brand Bierbrouwerij B.V. te Wylre verworven. Brand heeft met een afzet van 450.000 hectoliter een aandeel van circa 4% op de Nederlandse markt. De onderneming telt 220 medewerkers en is per 1 juli 1989 in de consolidatie opgenomen. Onder de naam Dry 100 werd een nieuw bier in Spanje en Nederland op de markt gebracht. Voorts werd het alcoholarme bier Buckler geïntroduceerd op een aantal nieuwe markten, waaronder de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, België, Zwitserland en het Caraïbisch gebied. De eerder aangekondigde samenwerking van onze werkmaatschappij Gedistilleerd en Wijngroep Nederland B.V. met Bols Nederland B.V., een dochter van N.V. Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols, kreeg begin 1989 haar beslag. De hieruit voortgekomen joint venture, waarin wij voor 50% deelnemen, werkt onder de naam Bols Benelux B.V. De samenwerking heeft vooral tot doel de positie op de gedistilleerd-markt en de kostenstructuur te verbeteren. Bols Benelux is per 1 januari 1989 proportioneel in onze geconsolideerde cijfers opgenomen. Een belangrijke ontwikkeling was voorts de fusie van onze deelneming Malayan Breweries (Malaysia) met Guinness Malaysia in Maleisië onder de naam Guinness Anchor Berhad. Door de oprichting van deze joint venture is de positie op de Maleisische markt aanzienlijk versterkt. Aan het eind van het verslagjaar werd een meerderheidsbelang genomen in de Compagnie Industrielle des Boissons 'C.I.B.' S.A.R.L. in Zaïre. De onder neming produceert en distribueert fris dranken onder de merken Coca-Cola, Fanta en Royal en is marktleider. Zij beschikt over frisdrankenbedrijven in Kinshasa, Boma, Matadi en Lubumbashi. In Japan hebben wij samen met onze licentiepartner Kirin Brewery Co. Ltd. een nieuwe verkooporganisatie opgezet voor Heineken bier. Onderzoek en ontwikkeling Evenals in voorgaande jaren werd opnieuw veel aandacht besteed aan onderzoek teneinde de kwaliteit van onze produkten op een constant hoog niveau te kunnen handhaven. Het vorig jaar aangekondigde onderzoek naar de ontwikkeling van kwalitatief hoog waardige gerstsoorten verloopt volgens verwachting; de eerste onderzoeks resultaten worden in het lopende jaar verwacht. Het zal overigens nog 5 a 10 jaar duren alvorens de resultaten van het onderzoek op commerciële schaal kunnen worden toegepast. In Nigeria is de afgelopen jaren in verband met het importverbod voor gerst een biertype ontwikkeld dat geheel wordt bereid uit lokaal verbouwde grondstoffen. In 1989 was de aandacht vooral gericht op de begeleiding van de marktintroductie van het volgens het nieuwe procédé gebrouwen bier. Inmiddels brouwen wij in Nigeria nagenoeg uitsluitend met gebruikmaking van lokale grondstoffen. In Spanje werd door ons een 'dry beer' ontwikkeld, dat inmiddels onder de naam Dry 100 op de markt wordt gebracht. Dit nieuwe type bier kenmerkt zich door een mildere smaak. Eén van de belangrijkste voorwaarden voor de produktie van bier is de aanwezigheid van water van goede kwaliteit. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst de verkrijgbaarheid van voldoende water in de vereiste kwaliteit in een aantal landen moeilijker zal worden. Om deze reden zal in de komende jaren in toenemende mate aandacht aan deze problematiek worden besteed. Bij de produktie werd de aandacht voor het milieu geïntensiveerd. Er werden

Jaarverslagen | 1989 | | pagina 17