Toelichting op de geconsolideerde balans en resultatenrekening van het boekjaar 1984 Algemeen Op de jaarrekening en het jaarverslag zijn met ingang van het boekjaar 1984 de bepalingen van Titel 8, Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek van toepassing; de cijfers van 1983 zijn dienovereenkomstig aangepast. De in de toelichting vermelde bedragen zijn in duizenden guldens, tenzij anders aangegeven. Grondslagen van de consolidatie In de geconsolideerde jaarrekening zijn de deelnemingen, waarin Heineken NV rechtstreeks of middellijk voor meer dan 50% participeert, volledig geconsolideerd opgeno men. Het aandeel van derden in het groepsvermogen en in de groepswinst is afzonderlijk tot uitdrukking gebracht. Proportionele consolidatie vond plaats bij die deelnemin gen. waarin voor 50% of minder wordt geparticipeerd en waarin door Heineken tenminste een gelijke invloed op het beleid wordt uitgeoefend als door de andere partners gezamenlijk. De bedragen van activa en passiva, alsmede die van de resultaten, zijn opgenomen naar rato van onze deelneming in het totaal geplaatste kapitaal. Indien echter de activiteiten van een deelneming afwijken van die van de Groep, wordt deze deelneming niet in de consolidatie betrokken. Onder de omschrijving 'Wijzigingen in de omvang van de consolidatie' zijn in de hierna opgenomen overzichten van het verloop van diverse activa en passiva die mutaties vermeld, welke betrekking hebben op de uitbreiding respectievelijk de vermindering van onze belangen in geconsolideerde deelnemingen. Grondslagen voor de waardering van het vermogen en voor de bepaling van de resultaten Bedrijfsgebouwen, terreinen, installaties, machines en verpakkingsmiddelen zijn gewaardeerd op vervangings waarde en, met uitzondering van terreinen, onder aftrek van afschrijvingen. De vervangingswaarde is gebaseerd op taxaties van interne en externe deskundigen, waarbij rekening wordt gehouden met technische ontwikkelingen, hierbij ondersteund door de ervaring welke is verkregen bij de bouw van nieuwe bedrijven over de gehele wereld. De waardering van Niet-geconsolideerde deelnemingen is tegen verkrijgingsprijs, onder aftrek van noodzakelijk geachte voorzieningen. De Overige financiële vaste activa zijn gewaardeerd op nominale waarde, verminderd met een voorziening voor dubieuze posten. Voorraden worden tegen vervangingswaarde opgeno men, waar nodig onder aftrek van een voorziening. Vorderingen zijn opgevoerd tegen nominale waarde onder aftrek van een voorziening wegens oninbaarheid en ver minderd met de verschuldigde statiegeldbedragen uit hoofde van de terugnameverplichting van eigen embal lage. Ter beurze genoteerde effecten zijn gewaardeerd op de beurskoers per de balansdatum. De waarde van de andere effecten berust op schattingen. Kas-, bank- en girosaldi, alsmede de kasgelden belegd op korte termijn, zijn opgenomen voor de nominale waarde. De Egalisatierekening investeringsfaciliteiten heeft tot doel de bedragen, ontvangen uit hoofde van de in een aantal landen bestaande regelingen ten aanzien van investerin gen, te verdelen over de geschatte levensduur van de desbetreffende activa. De Voorziening voor latente belastingverplichtingen wordt berekend over de verschillen in waardering tussen de balans en de fiscale vermogensopstelling, voorzover deze verschillen in de belastingheffing zullen worden betrokken. Berekening vindt plaats tegen de nominale tarieven van de belastingen op de winst in de onderscheiden landen en van de ten laste van de Groep komende belastingen op winstuitkeringen. De Voorziening voor andere personeelsregelingen is bere kend op de contante waarde van de toegezegde uitkerin gen uit hoofde van vervroegde uittreding, overplaatsing, wachtgeld en invaliditeit, waar nodig rekeninghoudend met de verwachte mate van deelneming. De Langlopende schulden en de Kortlopende schulden zijn opgenomen voor de nominale waarde. Verantwoording van de opbrengsten en kosten in de resultatenrekening vindt in beginsel plaats op het tijdstip waarop de desbetreffende goederen of diensten zijn geleverd. Onder Netto omzet wordt verstaan de opbrengst van aan derden geleverde produkten en verleende diensten onder aftrek van omzetbelastingen en kortingen. Het verbruik van grondstoffen en materialen wordt tegen vervangingswaarde in de resultatenrekening opgeno men. Accijnzen worden opgenomen voor de nominale waar de. De op vervangingswaarde gebaseerde Afschrijvingen geschieden tijdsevenredig, overeenkomstig de geschatte levensduur per object; hierbij wordt rekening gehouden met de onttrekking aan de Egalisatierekening investerings faciliteiten. Dividend van niet-geconsolideerde deelnemingen betreft de in het boekjaar ontvangen dividenden. Belasting op de winst waarin ook begrepen de ten laste van de Groep komende belastingen op winstuitkeringen wordt berekend over de winst volgens de jaarrekening op basis van de nominale tariefstellingen en van toepassing zijnde faciliteiten. De verschillen met de over het boekjaar werkelijk verschuldigde belastingen worden verrekend met de Voorziening voor latente belastingverplichtingen. 37

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 42