I omdat wij niet op "turnkey"-basis willen werken, maar op basis van continuïteit via participatie en technische con tracten. Ten aanzien van het opzetten van een hopverwerkings- bedrijf in Xinjiang, in noord-west China, zijn de besprekin gen nu in een zo ver gevorderd stadium, dat de afronding in 1985 wordt verwacht. Ondanks de moeilijke situatie in een aantal landen in het Midden-Oosten, nam onze export naar dit gebied toe. De verkopen van het in Jordanië gebrouwen Amstel bier daalden, maar het resultaat van de brouwerij werd gehand haafd. Bij de brouwerij in Libanon konden de produktie en verkoop van onder meer Amstel bier worden voortgezet. Vooruitzichten Ten behoeve van de internationale uitbouw van de onder neming zijn de afgelopen jaren aanzienlijke investeringen gedaan. Deze hadden vooral betrekking op noodzakelijke vervangingen, op aanpassing van brouwerij-installaties aan onze normen op het gebied van techniek, technologie en kwaliteitsbewaking alsmede op de verwerving van nieuwe belangen. De investeringen hebben belangrijk bijgedragen tot verbe tering en versteviging van de structuur van de onderne ming met de Europese activiteiten als krachtig, industrieel middelpunt. Ook in 1985 zullen weer omvangrijke uitbreidings- en vervangingsinvesteringen worden gedaan. De investerin gen in materiële vaste activa, zoals bedrijfsgebouwen en installaties, begroten wij op 435 miljoen. Met de vervan ging in de komende jaren van het thans nagenoeg afgeschreven flessen- en krattenbestand zal een bedrag gemoeid zijn van circa 150 miljoen. Wij verwachten het investeringsprogramma te kunnen financieren uit de cash flow en de aanwezige liquiditeiten. Afgezien van nieuwe consolidaties zal in de totale perso neelsbezetting in 1985 geen grote verandering komen. Wij zijn ten aanzien van de resultaten op korte en middel! lange termijn gematigd optimistisch, met dien verstande dat wij in onze verwachting uiteraard geen rekening kunnen houden met zich eventueel voordoende onver wachte ontwikkelingen. De recente en voorgenomen investeringen zullen het tempo van de winstgroei in eerste instantie enigszins matigen, maar door het effect ervan op de structurele positie van de onderneming blijven wij positief gestemd ten aanzien van de gang van zaken op langere termijn. Amsterdam29 maart 1985 Heineken Van Schaik Van der Werf Van de Vijver Coebergh 32

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 37