De afzet van Green Sands shandy steeg licht. Het is verheugend dat ondanks de economische situatie de resultaten van onze belangen in Nigeria zich positief ontwikkelden. De grondstoffenvoorziening in Sierra Leone bleef moeilijk door schaarste aan deviezen. Dit had een nadelige invloed op de produktie van lokale merken door Sierra Leone Brewery Ltd., waardoor de verkopen achterbleven. Helaas moest in onderling overleg worden besloten de produktie van Heineken bier te beëindigen. De verkopen van Kumasi Brewery Ltd. in Ghana zijn hoger geweest dan in 1983, ondanks moeilijke produktie-omstan- digheden als gevolg van een gebrek aan reserve-onder delen. Met de overheid wordt overlegd over de zorgelijke technische staat van de brouwerij. In Tsjaad kon Brasserie du Logone S.A., in weerwil van de moeilijke omstandigheden, de produktie enigszins vergro ten. Onze onderneming heeft belangen in twee brouwerijgroe pen in Angola. De beschikbare capaciteit kon niet volledig worden benut als gevolg van de onrust in dit land. De opleiding van brouwerijpersoneel in Europa blijft voort gang vinden. De groei van de verkopen van het in Marokko in licentie gebrouwen Heineken bier werd in de tweede helft van het verslagjaar enigszins afgeremd door een prijsverhoging als gevolg van kostenstijgingen. Azië/Australië/Oceanië Deelnemingen van Heineken in brouwerij-ondernemin gen bevinden zich in Indonesië, Singapore (met belan gen in Singapore, Maleisië, Papua Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland), Nieuw Caledonië, Jordanië en Liba non. Produktie in licentie van concernprodukten vindt plaats bij al onze deelnemingen, alsmede in Japan, in Zuid-Korea en op Tahiti. In Indonesië en Nieuw Caledonië worden tevens fris dranken geproduceerd. In een aantal landen in het Verre Oosten is sprake van een economisch herstel, zij het dat in de voor ons belangrijke markt Indonesië de economie terugliep. Daarnaast zijn wij de laatste jaren in veel van onze markten geconfronteerd met drastische accijnsverhogingen, waardoor de verko pen onder druk kwamen te staan. Mede door de hoge koers van enige valuta's in Azië, is het resultaat ondanks de lagere verkopen redelijk op peil gebleven. In Indonesië stond de koopkracht onder druk van de economische situatie en van de invoering van een nieuw belastingsysteem. Als gevolg hiervan is de omvang van de biermarkt aanzienlijk afgenomen, hetgeen onder meer tot verhevigde concurrentie heeft geleid. Ook onze bierafzet is gedaald. Wij wisten echter ons marktaandeel te handha ven. De frisdrankenmarkt vertoonde eveneens een dalend volume, maar de verkoop van Green Sands shandy hield zich relatief goed ondanks introductie van een concurre rend merk. In het verslagjaar bracht P.T. Multi Bintang Indonesia in licentie van Malayan Breweries Tiger bier op de markt. De Malayan Breweries groep als geheel kon over het boekjaar 1983/1984 een verdere winstgroei rapporteren. Zulks ondanks het feit, dat de verkopen in Singapore ze If ten gevolge van een forse accijnsverhoging terugliepen. Eind 1984 werd in Singapore in licentie geproduceerd Heineken bier geïntroduceerd. Sinds de accijnsverhoging eind 1982 hebben de verkopen in Maleisië zich nog steeds niet hersteld. Malayan Brewe ries heeft hier voor het eerst zowel Heineken bier als Green Sands shandy op de markt gebracht. De economie van Papua Nieuw Guinea ontwikkelde zich gunstig dankzij het herstel van de wereldmarktprijzen voor uitgevoerde grondstoffen. De verkopen van South Pacific Holdings Ltd.. een deelneming van Malayan Breweries, namen toe. De kosten daalden door rationalisering, waar door het resultaat verbeterde. Grande Brasserie de Nouvelle Calédonie S.A. op Nieuw Caledonië wist omzet en resultaat op peil te houden. In Japan werd op 1 april 1984 het door Kirin Brewery Co. Ltd. in licentie geproduceerde Heineken bier geïntrodu ceerd. De ontwikkeling van de verkopen was positief, ondanks het teruglopen van de Japanse biermarkt. In Zuid-Korea overtrof de verkoop van Heineken bier, in licentie gebrouwen door Oriental Brewery Ltd., de ver wachting. Brasserie de Tahiti S.A. op Tahiti produceert in licentie Heineken bier en Green Sands shandy. De verkopen ontwikkelden zich bevredigend. Het exportvolume naar het Verre Oosten ontwikkelde zich naar tevredenheid. In Australië heeft Heineken inmiddels de leidende positie in het segment importbieren verwor ven. Met een aantal instanties in de Volksrepubliek China zijn besprekingen gaande over het bouwen van brouwerijen. Deze besprekingen vergen in China veel tijd, te meer 31

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 36