Verkopen bier Azië/Australië/Oceanië Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 2,4 2.5 2,4 2,4 2,3 1980 1981 1982 1983 1984 Afrika De bieractiviteiten op het Afrikaanse continent hebben zowel betrekking op lokale produktie onder ons toe zicht als op import. De onderneming neemt deel in brouwerijen in Zaïre, Volksrepubliek Congo, Rwanda, Burundi, Kameroen, Nigeria, Sierra Leone, Ghana, Tsjaad en Angola. Tevens vindt in enkele landen produktie in licentie plaats. De bedrijven in Zaïre, Rwanda en Burundi produceren naast bier ook frisdranken. In Nigeria wordt in licentie Green Sands shandy geproduceerd. In Zaïre hebben wij een belang in een glasfabriek. Hoewel de koopkracht in verschillende landen verminder de en zich soms sterke kostenstijgingen voordeden, kan toch in het algemeen worden gesproken van een goede ontwikkeling van onze activiteiten. Verscheidene landen blijven streven naar een groter verbruik van lokaal verbouwde grondstoffen bij de bierpro- duktie. Voor zover dit mogelijk is werkt Heineken aan dit streven mee. In samenwerking met Nederlandse advies bureaus worden agro-projecten in Burundi en Nigeria bestudeerd. Teneinde de kwaliteit van de produkten te kunnen waar borgen wordt voorts gewerkt aan uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden voor brouwerijpersoneel, zowel ter plaatse als in Europa. Toenemend protectionisme, krediet-risico's en gebrek aan buitenlandse valuta werkten remmend op de bierimport in Afrika. Door uitbreiding van het assortiment en door het openen van nieuwe markten, hebben wij getracht de daling van onze bierexport naar dit gebied tot staan te bren gen. De resultaten van Brasseries, Limonaderies et Malteries du Zaïre 'Bralima' S.A.R.L. in Zaïre lieten een duidelijk herstel zien na de terugval in 1983 als gevolg van de toenmalige devaluatie. De verkopen van onze bieren namen iets meer toe dan de totale markt. De commerciële organisatie van Bralima werd versterkt. g De hogere verkopen leidden tot een grotere toelevering^ van flessen door Bouteillerie de Kinshasa 'Boukin' S.A.R.L. Het resultaat werd hierdoor gunstig beïnvloed. De verkopen van Brasserie de Brazzaville S.A. in de Volksrepubliek Congo zijn opnieuw gestegen. Dit had, samen met de uiteindelijk door de overheid toegestane prijsverhoging, een positieve invloed op het resultaat. Besloten werd tot uitbreiding van de capaciteit van de brouwerij te Brazzaville, welke in de loop van 1985 gerealiseerd zal worden. De afzet van Brasseries et Limonaderies du Rwanda 'Bralirwa' S.A.R.L. te Rwanda steeg licht. Dankzij een door de overheid toegestane prijsverhoging verbeterde het resultaat, ondanks verdere kostenstijgingen. De verkopen van Brasseries et Limonaderies du Burundi 'Brarudi' S.A.R.L. in Burundi toonden een herstel. Het resultaat van de bier- en frisdrankenactiviteiten is echter achtergebleven als gevolg van aanzienlijk hogere kosten. Met de overheid werd overeenstemming bereikt inzake de overneming door Brarudi van een in aanbouw zijnde brouwerij te Gitega. Deze zal in de loop van 1985 operationeel worden. Hier zal Amstel bier onder licentie worden gebrouwen. In Kameroen werd in het verslagjaar een belang verworven van 34,-% in International Brasserie S.A. De overige aandelen zijn in het bezit van een lokale partner. Wat de bierconsumptie betreft is Kameroen een belangrijke markt, die gekenmerkt wordt door een sterke groei. International Brasserie nam eind 1984 te Douala een brouwerij met een aanvangscapaciteit van 250.000 hectoliter in gebruik. Nadat eind 1984 gestart is met het in licentie brouwen van Mützig, zal in de tweede helft van 1985 begonnen worden met licentie-produktie van Amstel bier. Nigerian Breweries Ltd. in Nigeria verstevigde opnieuw de leidende positie in de markt. De verkopen namen verder toe, hoewel bij de produktie hinder werd ondervonden van schaarste aan deviezen. Dit leidde tot problemen bij de invoer van grondstoffen en reserve-onderdelen. 30

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 35