Verkopen bier Afrika Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 5,8 6.0 6,3 7,0 7,4 1980 1981 1982 1983 1984 verkoop van geïmporteerd Heineken bier liep enigszins terug, voornamelijk door de economische situatie. Een gunstige uitzondering vormde St. Maarten, waar de afzet van Heineken bier zich goed ontwikkelde. Op Jamaica kondigde zich nog geen verbetering van de economische situatie aan. Desondanks stegen de verko pen van Heineken bier, dat in licentie gebrouwen wordt door Desnoes Geddes, waarin wij een minderheidsdeel neming hebben. Zoals vermeld, werd in de Dominicaanse Republiek, één van de belangrijkste Caraïbische biermarkten, in Cervece- ria Bohemia S.A. een belang van 8,5% verworven. Tevens werd een licentie-overeenkomst afgesloten voor het brou wen van Heineken bier, dat in het verslagjaar met succes geïntroduceerd werd. De afzet van geïmporteerd Heineken bier op de Bahamas bleef stabiel, hoewel de concurrentie toenam. De verkopen van Amstel Light vielen enigszins tegen. Zoals reeds eerder vermeid, verwierven wij een deelneming in Com monwealth Breweries Ltd., waarmee een bedrag is gemoeid van circa 3,5 miljoen. Deze nieuwe deelneming kreeg vergunning voor de bouw van een brouwerij. Met de bouw wordt in 1985 gestart. Op Bermuda en de Cayman Eilanden stegen de verkopen van Heineken bier en Amstel Light. De verkoop van Heineken op Puerto Rico breidde zich verder uit. De afzet verdubbelde ondanks sterke concur rentie uit de Verenigde Staten en Europa. Puerto Rico is voor Heineken, na de Verenigde Staten, de grootste exportmarkt. De verkopen van Amstel Light vertoonden tot nu toe niet de verwachte stijging. Midden- en Zuid-Amerika De moeilijke economische situatie in een groot deel van Midden- en Zuid-Amerika verbeterde nog niet. Alom zijn de nationale overheden inmiddels overgegaan tot de invoe ring van bezuinigingsmaatregelen en is het beleid gericht op terugdringen van de inflatie. Voorts wordt het regelen van de buitenlandse schulden met kracht aangepakt. Onze activiteiten in dit gebied nemen in omvang toe, met name door het afsluiten van samenwerkingsovereenkom sten met aldaar gevestigde ondernemingen, waarin wij minderheidsdeelnemingen verworven hebben. Zoals in het vorige verslag vermeld werd, zijn eind 1983 in Brazilië samenwerkingsovereenkomsten afgesloten met een aantal bottelaars van frisdranken. In dit kader hebben wij minderheidsdeelnemingen verkregen in een drietal brouwerijen die Kaiser bier produceren. Deze brouwerijen, die over een gezamenlijke capaciteit van 1,4 miljoen hectoliter beschikken, zijn gevestigd te Rio de Janeiro, Sao Paulo en Divinopolis (Belo Horizonte). In het verslagjaar kregen wij een entree in Argentinië, Uruguay en Paraguay via de al eerder vermelde minder heidsdeelneming in Quilmes International (Bermuda) Ltd.. In deze houdstermaatschappij van de Quilmes groep zijn 6 brouwerijen, 3 mouterijen en een frisdrankenfabriek onder gebracht, gevestigd in de drie hierboven genoemde landen. In het kader van de samenwerking met Quilmes zal Heineken technische assistentie aan de brouwerijen verle nen. Tevens zal een belangrijk investeringsprogramma worden uitgevoerd, teneinde de Quilmes bedrijven te modernise ren en waar nodig de capaciteit uit te breiden. Met deze ontwikkelingen heeft Heineken vaste voet verkre gen in belangrijke biermarkten, hetgeen bijdraagt tot de verdere internationalisering van de onderneming. Mogelijkheden voor samenwerking in andere Zuidameri- kaanse landen worden onderzocht. De economische problemen in Suriname zijn verder toe genomen. Desondanks was de Surinaamse Brouwerij NV in staat haar afzet enigszins te verhogen. 27

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 33