Griekenland Spanje De totale Griekse biermarkt vertoonde een lichte groei. De concurrentieverhoudingen ondergingen een ingrijpende verandering. Nadat in 1983 twee concurrerende brouwe rijen hun activiteiten hadden gestaakt, kwam onder auspi ciën van de staat medio 1984 een deel van deze produk- tiecapaciteit weer in bedrijf. Desondanks slaagde Athenian Brewery S.A., die Heineken en Amstel bier brouwt, erin haar afzet en haar marktaandeel te vergroten. De druk op de marges hield aan. Ook een door de overheid in juli toegestane prijsverhoging vormde slechts een gedeeltelijke compensatie voor de kostenstijging. De goede arbeidsverhoudingen werden tijdelijk verstoord door een tien dagen durende staking bij de brouwerij te Thessaloniki. Op grond van het in het vorige verslag vermelde onderzoek schakelde de brouwerij te Athene over van stookolie op gas, hetgeen bijdraagt aan de verbetering van het milieu. Dit boekjaar werd bij deze brouwerij een installatie voor de zuivering van afvalwater in bedrijf genomen, zodat onze beide brouwerijen thans over een dergelijke installatie beschikken. Ierland In Ierland duurde de ongunstige economische situatie voort. Het overigens nog bescheiden aandeel van 'lager beer' in de Ierse biermarkt bleef groeien, terwijl ook het thuisverbruik iets toenam. In de zeer concurrerende markt bleven de verkopen van Murphy Brewery Ireland Ltd. achter bij onze verwachtin gen Zowel de verkoop als het marktaandeel van Heineken bier steeg. Met steun van de vakbonden werd een grondige reorga nisatie doorgevoerd. Mede als gevolg van ae hieraan verbonden kosten stond het resultaat onder druk. De renovatie van de brouwerij werd ter hand genomen. Naar verwachting zal deze medio 1985 voltooid zijn. In het verslagjaar kwam een nieuwe fustencolonne gereed. Gelet op de hoge waardering van Murphy Stout wordt marktonderzoek verricht naar de verdere groeimogelijkhe den van dit merk. Zoals vermeld, werd in de tweede helft van het verslagjaar een belang van 36,7% verworven in de brouwerijgroep El Aguila S.A. Deze onderneming heeft hiervoor haar aande lenkapitaal vergroot en de nieuwe aandelen vervolgens voor een bedrag van ongeveer 100 miljoen overgedra gen aan Heineken. De nieuwe deelneming is met een marktaandeel van meer dan 20% marktleider in Spanje. Ze beschikt over zeven brouwerijen alsmede over twee mouterijen. El Aguila is het voornaamste biermerk. Met ingang van september 1984 vindt de totale produktie van de Spaanse groep plaats onder toezicht van Heineken, welke ook belast is met het management. Verwacht wordt dat deze deelneming eerst geleidelijk een bijdrage van betekenis aan de resultaten zal gaan leve ren. Onderzocht zal worden of voor de afzet van het Heineken merk in Spanje in de toekomst kan worden overgeschakeld naar lokale produktie. Overige landen In Groot-Brittannië, waar de totale bierafzet een stabiel beeld vertoont, nam de verkoop van 'lager beer' wederom toe. Verwacht wordt dat de groei van dit segment zich ook de komende jaren zal voortzetten. De verkopen van Heineken bier, in licentie geproduceerd door Whitbread Co. PLC, hielden ongeveer gelijke tred met de totale 'lager beer' markt. Duncan, Gilbey Matheson, die onze internationale gedistilleerd activiteiten coördineert, introduceerde op de Engelse markt enkele produkten, waaronder het nieuwe produkt Misty, een yoghurt likeur. De resultaten van de distilleerderijen in Afrika waren gegeven de lokale omstandigheden bevredigend. Ook in 1984 was sprake van een toename van de overcapaciteit en een verder terugvallende vraag op de whisky-markt. Als gevolg hiervan had Tomatin Distillers PLC, waarin wij een minderheidsdeelneming hebben, wederom een slecht jaar. Aangezien geen verbetering in de marktsituatie is te verwachten, werd begin 1985 door de aandeelhouders besloten het bedrijf te liquideren. In de Scandinavische landenBelgië en Portugal stonden de verkopen van onze produkten onder druk, terwijl onze export naar Zwitserland zich daarentegen zeer positief ontwikkelde. 25

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 31