De ontwikkeling van de frisdranken-markt blijft zorgelijk. De consumptie is in 1984 enigszins achtergebleven bij 1983. Doordat wij de merken E-10en Rivellaaan ons assortiment konden toevoegen, ontwikkelden onze verkopen zich beter dan de totaal-markt. Kenmerkend voor de gang van zaken op de binnenlandse markt waren een naar ons oordeel onverantwoorde prijs concurrentie tussen de Nederlandse fabrikanten, stijgen de importen en oplopende grondstoffen-prijzen. Vrumona probeert de onbevredigende ontwikkeling op de Nederlandse markt te compenseren door de export van frisdranken en vruchtesappen verder te verhogen. Deze export ontwikkelde zich in het verslagjaar wederom posi tief. In het streven de onderneming af te stemmen op de veranderde marktomstandigheden, zijn thans investerin gen in uitvoering ter verhoging van de flexibiliteit en tot verbetering van de efficiency van het produktie-appa- raat. Na het lichte herstel van 1983 is de Nederlandse markt voor gedistilleerd aanmerkelijk gedaald door een wederom forse accijnsverhoging per 1 februari 1984. De markt werd verder verstoord door het toegenomen aanbod van op Nederlandse jenever lijkende produkten met een lager alcoholpercentage. De prijsconcurrentie nam toe door het aanbod van onbekende merken. Niettemin hebben wij onze positie als fabrikant van Neder landse merkartikelen op het gebied van gedistilleerd redelijk kunnen handhaven. Het assortiment in de horeca- markt werd uitgebreid met een tweede cognacmerk, te weten Grand Monarque V.S.O.P. De afzet van op fles geïmporteerde wijnen nam verder toe. Op vrijwel alle produkten van onze onderneming worden accijnzen geheven. Ter illustratie van de rol die Heineken in Nederland speelt, kan worden vermeld dat wij in de vorm van diverse belastingen, waaronder accijnzen en ingehou den loonbelasting in 1984 ongeveer 1.000 miljoen aan de Nederlandse overheid hebben afgedragen. De arbeidsverhoudingen in onze Nederlandse bedrijven waren goed. De gemiddelde personeelsbezetting be droeg in 1984 6.067 tegen 6.066 in 1983. In 1983 werd een 4-jarige CAO afgesloten, zodat in het verslagjaar geen onderhandelingen terzake hebben plaatsgevonden. Van de in de CAO overeengekomen arbeidstijdverkorting van 10%, zal de eerste fase in 1985 worden ingevoerd. Met de vakbonden en de Vereniging voor Hoger Personeel werd in goede harmonie een algemene overplaatsingsre geling vastgesteld ter vergroting van de mobiliteit van de medewerkers. Frankrijk In oktober 1984 werd de houdstermaatschappij Sogebra S A. opgericht waarin Heineken France S.A., Union de Brasseries S.A. en Brasserie Pelforth S.A. zijn onderge bracht. Door de inbreng van Heineken France en een betaling van ruim F.frs. 300 miljoen, verkreeg onze onder neming een belang van 51% in Sogebra. Met een markt aandeel van circa 25% is Sogebra de tweede brouwerij in Frankrijk. De voornaamste biermerken die worden gevoerd zijn Heineken, Mützig, Mützig Old Lager, '33', Pelforth, Pélican en George Killian's en voor shandy het merk Panach Tot de eerste taken van Sogebra behoort het onderling afstemmen van het beleid van de drie samengevoegde brouwerijgroepen en het realiseren van synergetische effecten. De biermarkt in Frankrijk bleef achter door daling van de koopkracht, alsmede de slechte weersomstandigheden. De toch al felle concurrentie nam hierdoor nog toe. Ook onze afzet is achtergebleven met uitzondering van het merk Heineken. Het produktiebedrijf te St. Amand-les-Eaux werd gesloten op grond van een in 1980 genomen besluit. Voor de overgrote meerderheid van het personeel werd emplooi gevonden in andere Sogebra bedrijven. Zoals was voorzien, leverde Sogebra een alsnog beschei den bijdrage aan het bedrijfsresultaat van de onderne ming. Italië De bierverkopen in de Italiaanse markt lieten een gevoelige daling zien door slechte weersomstandigheden en terug lopende koopkracht. Dit leidde tot een lagere afzet bij onze werkmaatschappij Dreher. Daar de hogere kosten slechts gedeeltelijk in de verkoopprijzen konden worden doorberekend, stond ook de marge onder druk. De lagere afzet van onze Italiaanse merken werd voor een belangrijk gedeelte gecompenseerd door de hogere ver kopen van het bij Dreher gebrouwen Heineken bier. De investeringen in het produktie-apparaat bleven op een hoog niveau. De uitbreiding van de brouw- en vergistings- capaciteit te Pedavena werd voltooid; de produktiecapa- citeit van de brouwerij te Popoli werd verdubbeld. De afzet van Amstel, dat de Peroni groep in licentie brouwt voor de Italiaanse markt, ontwikkelde zich positief. In het verslagjaar zijn alle activiteiten van de Dreher groep ondergebracht in Birra Dreher S.p.A. 24

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 30