1 Regionale gang van zaken Europa Verkopen bier Europa Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) De activiteiten in Europa omvatten het brouwen en exporteren van zowel de internationale biermerken Heineken en Amstel, als van een aantal nationale merken. Tot de onderneming behoren brouwerijen in Neder land, Frankrijk, Griekenland, Italië, Ierland en Spanje. Bovendien vindt produktie van concernmerken plaats door zelfstandige licentiehouders in Groot-Brittannië, Italië, Noorwegen en Zweden. Frisdranken worden voornamelijk in Nederland onder eigen merken en in licentie geproduceerd. Ook gedistilleerd en wijn worden hoofdzakelijk in Nederland op de markt gebracht; daarnaast worden deze produkten in enkele andere Europese landen op bescheiden schaal verkocht. Zoals in het begin van dit verslag al werd opgemerkt, werd een belangrijke vooruitgang geboekt bij de verdere uit bouw van onze Europese belangen. Het Heineken bier merk is door deze ontwikkeling één van de weinige biermerken met een zo algemene spreiding in West- Europa. Voorts begint de export naar Oostbloklanden in betekenis toe te nemen. In 1984 was in een aantal landen sprake van een lichte economische opleving. Dit ging veelal nog niet gepaard met een herstel van de koopkracht. Integendeel, in ver scheidene landen liepen de consumptieve bestedingen door het overheidsbeleid nog verder terug. Hierdoor, alsmede door de slechte zomer in Noord- en Midden- Europa en de in sommige landen waarneembare stabilisa tie van de biermarkt, nam de concurrentie in hevigheid toe. Onze verkopen stonden door één en ander onder druk. Ook in het verslagjaar is binnen de Europese Gemeen schap een aantal onderwerpen aan de orde geweest, dat voor onze onderneming van belang is. Met zorg vervulde ons daarbij de ontwikkeling ten aanzien van enkele aspecten van het landbouwbeleid. Hierdoor dreigt het uitgangspunt geweld te worden aangedaan, dat de industrie bij gebruik van EG-landbouwprodukten buiten de gemeenschappelijke markt moet kunnen concurreren op basis van de wereldmarktprijzen. Handhaving van dit principe is van wezenlijk belang voor onze onderneming, gelet op de omvangrijke afzet in landen buiten de Europe se Gemeenschap. Ook in het verslagjaar doemde regelmatig het gevaar op dat incidentele handelsbeperkingen door de Europese Gemeenschap ter bescherming van één of meer van haar produkten, door de handelspartners - met name de Verenigde Staten - met tegenmaatregelen zouden worden 14,2 4,5 14,2 5,2 1 9,3 Overige 3,4 Italië 2,0 H Griekenland 1,6 1 1 Frankrijk 5,9 h Nederland 6,4 1980 1981 1982 1983 1984 22

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 28