Verslag van de Raad van Bestuur 1984 in het kort Heineken heeft in 1984 wederom een hogere omzet en winst behaald. De toename van de Netto omzet met 33,0% tot 6.135 miljoen wordt voor het grootste deel veroorzaakt door uitbreiding van de omvang van de consolidatie. De exporten van bier naar een aantal belangrijke markten zijn in 1984 opnieuw toegenomen. Ook in sommige lokale markten wisten wij onze verkopen te vergroten. De Netto winst is in het verslagjaar toegenomen met 15,5% tot 229 miljoen, waaraan de autonome afzetstijging het meest heeft bijgedragen. De afzet van het onder toezicht van Heineken gebrouwen bier steeg met 19,9% tot 34.522 miljoen hectoliter. Hierin is begrepen de bierproduktie van de deelnemingen en het door derden in licentie gebrouwen bier. Verdeeld naar geografisch gebied was onze bierafzet als volgt: (x 1.000 hectoliter) 1984 1983 stijging Europa 19.340 15.209 27,2 Westelijk Halfrond 5.526 4.249 30.1 Afrika 7.411 6981 6,2 Azië/Australië/Oceanië 2.245 2.356 - 4.7 34.522 28.795 19,9 De stijging van de verkopen in Europa kan voornamelijk worden toegeschreven aan de afzet in Frankrijk. Hier werd in 1984 de aangekondigde samenwerking van Heineken France S.A. met Union de Brasseries S.A. en Brasserie Pelforth S.A. gerealiseerd. Als uitvloeisel van de samen werking ontstond de holding Sogebra S.A., waarin wij voor 51 deelnemen. De cijfers van deze nieuwe combinatie zijn vanaf 1 januari 1984 in de consolidatie betrokken. In het najaar van 1984 werd een belang van 36,7% ver kregen in de Spaanse brouwerijgroep El Aguila S.A., de nationale marktleider. Het management van deze deelne ming wordt door Heineken gevoerd. El Aguila zal met ingang van 1985 worden geconsolideerd. Ook de hectoli ter-afzet en het personeelsbestand zijn nog niet in de gegevens van 1984 verwerkt. Mede door deze recente ontwikkelingen is Heineken bin nen Europa uitgegroeid tot een waarlijk geïntegreerde brouwerij-onderneming De afgelopen jaren is doelgericht gewerkt aan versteviging van de structuur en de merkenpositie van de onderneming in Europa, waarmee belangrijke investeringen gemoeid zijn geweest. In vele belangrijke Europese landen is Hei neken thans aanwezig met brouwerijen, produktie via licentiepartners en verkopen via import, voornamelijk van uit Nederland. In het verslagjaar heeft de onderneming ook elders in de wereld nieuwe belangen verworven. Met het ontwikkelen van activiteiten in Zuid-Amerika boek ten wij een belangrijke vooruitgang. Voor een bedrag van circa 10 miljoen werd een participatie van 15% verwor ven in Quilmes International (Bermuda) Ltd.. die brouwerij-, mouterij- en frisdrankenbelangen heeft in Argentinië. Uru guay en Paraguay. Meer bijzonderheden hierover zijn vermeld onder Regionale gang van zaken. In het boekjaar verkregen wij een belang van 60% in een houdstermaatschappij, die op haar beurt voor 80% deel neemt in Commonwealth Breweries Ltd.. Deze op da Bahamas gevestigde onderneming verkreeg toestemming voor de bouw van een brouwerij. In Cerveceria Bohemia S.A., Dominicaanse Republiek, werd een deelneming verworven van 8,5%. Met deze brouwerij werd tevens een licentie-overeenkomst afgeslo ten voor de produktie van Heineken bier. Op Haïti namen wij een belang van 10,5% in Brasserie Nationale d'Haïti S.A.. Wij verkregen in Kameroen een belang van 34,-% in International Brasserie S.A.Aan het einde van het verslag jaar werd begonnen met het in licentie brouwen van bier onder het merk Mützig. Onze meerderheidsdeelneming Brasseries et Limonade- ries du Burundi 'Brarudi' S.A.R.L. bereikte met de nationale overheid van Burundi overeenstemming over de overne ming van een te Gitega in aanbouw zijnde brouwerij. Bovenvermelde uitbreiding van belangen heeft de geogra fische spreiding van onze activiteiten verder vergroot. Heineken heeft hierdoor haar positie als werkelijk wereld wijd werkzame brouwerij-onderneming versterkt. Ook de verdere groei van de onderneming zal mede gerealiseerd worden door het verwerven van deelnemingen, het afslui ten van licentiecontracten en door opvoering van de export. Het internationale karakter van Heineken betekent dat de gang van zaken mede afhankelijk is van de economische situatie in een groot aantal landen waarvan de ontwikkeling sterk uiteen kan lopen. In meerdere landen is thans sprake van een realistisch beleid om de economie weer in het goede spoor te krijgen. Het terugdringen van de overheidstekorten neemt in dit beleid een voorname plaats in, evenals het bieden van meer ruimte aan de marktsector. Door dit laatste kunnen nieuwe ondernemingen gemakkelijker van de grond komen en worden bestaande ondernemingen in staat gesteld hun vermogenspositie en rentabiliteit te verbete ren. 14

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 22