Gedurende het verslagjaar namen de verkopen van geïmporteerd Heineken bier in Japan, ondanks scherpere concurrentie, toe. De onderhandelingen betreffende mogelijke activiteiten van onze Groep in China hebben nog niet tot concrete resultaten geleid. De Chinese overheid heeft aangekon digd in verband met deviezenschaarste het aantal buiten landse projecten, voorzover de deviezen niet door de investeerders zelf worden ingebracht, te willen beper ken. Midden-Oosten Ook in dit gebied valt een afnemende economische acti viteit te constateren onder andere als gevolg van dalende olieprijzen. De consumptie van bier ondervindt hiervan eveneens de gevolgen. De afzet in de Golf-staten is redelijk stabiel gebleven. De brouwerij in Libanon heeft ondanks de moeilijkheden in dit land de produktie van het in licentie geproduceerde Amstel bier en het eigen lokale bier kunnen continueren. Door de import van bier tegen lage prijzen kan de brouwerij haar prijzen niet verhogen. De brouwerij in Jordanië, die uitsluitend Amstel bier in licentie produceert, heeft de afzet in 1982 kunnen vergro ten. De export van Amstel bier naar Irak is na een onderbreking van enige maanden weer op gang gekomen. De resultaten bewegen zich ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar. Een spoedig algemeen economisch herstel lijkt nog niet in zicht, zij het dat zich geleidelijk enkele positieve ontwikke lingen aftekenen. Of en in welke mate enige invloed hiervan op de afzetmogelijkheden en resultaten gedurende het komende jaar te merken zal zijn is onzeker. Afgezien van onvoorziene plotselinge ontwikkelingen menen wij echter dat zowel op korte als op middellange termijn een gema tigd optimisme ten aanzien van de ontwikkeling van de Groepsresultaten gerechtvaardigd is. Amsterdam, 24 maart 1983 Heineken Van Schaik Van der Werf Van de Vijver Vooruitzichten Ondanks de weinig rooskleurige wereldconjunctuur en de versterkte internationale concurrentie is de positie van de Groep op talrijke markten waar zij opereert gehandhaafd of nog versterkt. Onder moeilijker wordende marktomstan digheden is onmiskenbaar geprofiteerd van de geografi sche spreiding van activiteiten en de goede naam van onze produkten. Het beleid blijft erop gericht deze sterke punten ook in de toekomst commercieel te benutten. Voorts blijven wij aandacht schenken aan produktietechni- sche ontwikkelingen en intensieve kostenbewaking. Hoewel het voorzichtige investeringsbeleid van de laatste jaren wordt voortgezet blijven wij alert ten aanzien van expansie-mogelijkheden, die passen in het spreidingsbe- leid en die de continuïteit van de onderneming ten goede komen. De gezonde financiële positie van de onderneming is hierbij een belangrijk element. 31

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 33