Verkopen bier Azië/Oceanië Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) Azië/Oceanië In 1982 werd in de regio Azië/Oceanië 2,4 miljoen hec toliter 5,7%) onder toezicht van Heineken gebrouwen bier verkocht. De Groep heeft deelnemingen in Indonesië, Singapore (Malayan Breweries Ltd., met produktiefaciliteiten te Singapore, Maleisië en Papua Nieuw-Guinea), Nieuw- Caledonië, Jordanië en Libanon. Produktie van concernprodukten in licentie vindt plaats in Libanon, Jordanië, Indonesië, Tahiti en Zuid- Korea. Frisdranken worden geproduceerd in Indonesië en Nieuw-Caledonië. Duncan, Gilbey Matheson exporteert gedistilleerd naar enige markten in Azië. Verre Oosten In het Verre Oosten is de economische groei in het afge lopen jaar geremd door de daling van de wereldmarktprij zen voor lokale produkten, bestemd voor de export. Dit heeft veelal geresulteerd in een verminderde koopkracht en een verhevigde concurrentie in die landen, waar wij belangen hebben. Het stemt tot tevredenheid, dat deson danks de in dit gebied door ons behaalde resultaten bevredigend waren en dat ook de verwachtingen voor de toekomst niet ongunstig zijn. In Indonesië is de verkoop van bier en stout enigszins toegenomen, maar de totale afzet bleef beneden de ver wachtingen. In de loop van het jaar werd met succes de in licentie geproduceerde Green Sands shandy op de markt gebracht. De frisdrankenmarkt gaf in het afgelopen jaar geen stijging te zien. Zowel in de bier- als in de frisdrankenmarkt is de concurrentie toegenomen. In de brouwerij in Tangerang werden enige nieuwe tanks en een nieuwe bottelarij in gebruik genomen. Tevens werd in het verslagjaar een nieuw hoofdkantoor in Jakarta betrokken. Besloten werd in Surabaya op het brouwerijterrein een afvalwaterzuiveringsinstallatie te installeren. In Singapore stabiliseerden de verkopen van door Malays^ Breweries Ltd. geproduceerd bier zich. Ook in Maleisië nam de afzet van bier en stout nauwelijks toe. Door een forse accijnsverhoging zijn de vooruitzichten aldaar voor de komende jaren minder duidelijk. Een en ander heeft ertoe geleid, dat de plannen voor de bouw van een tweede brouwerij voorlopig worden opgeschort. De bedrijfsresultaten van de deelneming van Malayan Breweries in Papua Nieuw-Guinea waren lager door de gevolgen van de verbitterde prijzenslag met de concurren tie. De onderhandelingen met betrekking tot de overname van een concurrerende brouwerij aldaar, zijn begin 1983 succesvol afgerond. In het verslagjaar heeft Malayan Breweries haar participa tie in een brouwerij in Nieuw-Zeeland, die reeds enige jaren met verlies werkte, verkocht aan de mede-aandeelhouder, de grootste brouwerijgroep in Nieuw-Zeeland. Overigens heeft Malayan Breweries een niet onbelangrijke deelne ming in bedoelde Groep. In Nieuw-Caledonië heeft Grande Brasserie de Nouvelle Calédonie haar resultaten in 1982 kunnen verbeteren, tengevolge van gestegen verkopen, ondanks een voor dit gebied extreem koude periode. Aan het eind van het jaar is in licentie geproduceerde Green Sands shandy op de markt gebracht. De brouwerij in Tahiti, produceert Heineken bier en Green Sands shandy in licentie. De Heineken afzet gaf een herstel te zien. Onze licentie-nemer in Zuid-Korea, Oriental Brewery, heeft in het eerste jaar dat Heineken bier in licentie wordt gepro duceerd, hiermede een bevredigend marktaandeel in het premium segment kunnen veroveren. In Australië werd, teneinde tot een effectieve bewerking van de marktte geraken, in 1982 een eigen importkantoor geopend, dat inmiddels onder de naam Heineken Australia Pty. Ltd. met de werkzaamheden is begonnen. 30

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 32