Verkopen bier Afrika Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 5,7 5,3 5,8 6,0 6,3 1978 1979 1980 1981 1982 Zoals reeds vermeld werd op pag. 13, verdubbelden wij onze participaties in een aantal deelnemingen in Centraal Afrika. Het gaat hier onder meer om ondernemingen in Zaïre, Rwanda, Burundi en de Volksrepubliek Congo. Dit vond plaats op grond van een contractueel 'right of first refusal'. De hiermee gemoeid zijnde investering achten wij gewettigd, gezien ons vertrouwen in de lange termijn vooruitzichten. De economische situatie in Zaïre verslechterde in 1982 verder. Door het klemmende gebrek aan deviezen werd de import van grondstoffen en reserve-onderdelen geremd. Onze deelneming Brasseries, Limonaderies et Malteries du Zaire 'Bralima' werkte dientengevolge evenals vorig jaar gemiddeld op slechts 40% van de capaciteit. De resultaten waren ondanks deze moeilijke omstandigheden niet onbevredigend. In het kader van deviezenbesparing werd in de brouwerij te Bukavu de eerste elektrisch gestookte stoomketel binnen de Groep in gebruik genomen. Voornamelijk als gevolg van lagere grondstofkosten door de waardestijging van de aan de Amerikaanse dollar gekoppelde lokale valuta verbeterde de rentabiliteit van onze deelneming in Rwanda niet onaanzienlijk. De capaciteit van de brouwerij werd uitgebreid door het bijplaatsen van zeven lagertanks. Mede door gebrek aan hout in dit land werd begonnen met de overschakeling op plastic kratten. De frisdrankenomzet van deze onderneming steeg aan merkelijk. Het resultaat van de deelneming in Burundi was bevredi gend. Ook hier was een belangrijke oorzaak de waarde stijging van de lokale valuta. De distributie werd verbeterd door de ingebruikname van drie regionale depots. Het landbouwproject, ter gedeeltelijke voorziening in de grondstofbehoefte, ontwikkelde zich voorspoedig. De brouwerij in de Volksrepubliek Congo werkte verliesge vend als gevolg van het door de regering gevoerde prijs beleid. De in september 1981 verkregen prijsverhoging was onvoldoende. De uitbreiding van de capaciteit door de ingebruikname van een nieuwe flessencolonne leidde slechts tot een geringe omzetverhoging door een tekort aan lokaal gepro duceerde flessen. In Nigeria werden de gevolgen van de sterk verminderde olie-uitvoer steeds meer voelbaar. Importbeperkende maatregelen en verminderde buitenlandse kredietfacilitei ten bemoeilijkten de werkzaamheden van het bedrijfsleven aldaar. Desondanks kon Nigerian Breweries Ltd., de onderneming waarin wij deelnemen, gedurende het verslagjaar vrijwel continu op volle capaciteit produceren. De nieuwe brouwerij te Ibadan is geheel volgens plan in gebruik genomen, hetgeen resulteerde in een niet onaan zienlijke omzetstijging. De omzet van in licentie geproduceerde Green Sands shandy ontwikkelde zich beter dan verwacht. De brouwerij in Sierra Leone moest gedurende vier maan den de produktie onderbreken wegens gebrek aan grond stoffen als gevolg van de benarde deviezensituatie van dit land. De omzet van de brouwerij in Ghana was beduidend lager dan in voorafgaande jaren. Dit werd behalve door het ook daar heersende tekort aan buitenlandse betaalmiddelen tevens veroorzaakt door een beperking van de werkuren als gevolg van een ingestelde avondklok. De politieke situatie in Tsjaad werd in de loop van 1982 enigszins duidelijker. De brouwerij in Moundou kon vrijwel het gehele jaar op volle capaciteit produceren. Het was echter nog niet mogelijk de vestiging in N'Djamena te heropenen. 29

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 31