Italië De stijging van de Italiaanse bierafzet heeft zich in het verslagjaar in versterkte mate voortgezet door het uitzon derlijk goede zomerweer. Daar onze merken Dreher en Heineken de marktontwikkelingen hebben gevolgd, is het afzetvolume van onze werkmaatschappij voor het eerst boven 2 miljoen hectoliter gekomen. De groei van de verkopen compenseerde ruimschoots het negatieve effect van de margedaling en de verdubbeling van de accijns waartoe de overheid in augustus 1982 overging in het kader van een bezuinigingsplan. De inschakeling van de afzetkanalen van de in 1981 overgenomen brouwerij in Popoli heeft een positieve invloed gehad. Op Sardinië werd met succes Heineken fustbier geïntroduceerd. De arbeidsverhoudingen in onze bedrijven zijn in het ver slagjaar bevredigend geweest. Aanzienlijke investeringen zijn verricht te Massafra ter voltooiing van de uitbreiding van de brouwerij, terwijl in Popoli, de produktie- en opslagcapaciteit wordt vergroot. Verdere investeringen in onze vestigingen aldaar zijn in voorbereiding. De omzet van het door de brouwerijgroep Peroni onder licentie geproduceerde Amstel bier ontwikkelde zich zeer bevredigend. Overige landen In tegenstelling tot 1981 is de 'lager beer' markt in het Verenigd Koninkrijk enigszins in omvang toegenomen. Dit heeft geleid tot een lichte stijging van de Heineken omzet, in dit segment één van de leidende merken op de Engelse markt. Onze werkmaatschappij Duncan, Gilbey Matheson, die gedistilleerd produkten op de markt brengt, zag de verko pen buiten Europa enigszins teruglopen als gevolg van verslechterde betalingsmogelijkheden in verschillende landen. In het verslagjaar heeft, als gevolg van de teruglopende totaalmarkt in Ierlandj de Heineken afzet onder druk gestaan. Begin 1983 is een voorwaardelijke overeenkomst getekend tot overname door de Heineken Groep van de activa van onze licentiehouder aldaar, James J. Murphy Co., Ltd. in Cork. Het is de bedoeling de Heineken en Murphy stout produktie te continueren. Bovendien zullen eveneens de handelsactiviteiten op het gebied van gedis tilleerd en wijn worden voortgezet. Het zich eind 1981 aftekenende herstel in de afzet van Heineken in Noorwegen heeft geleid tot een lichte stijging van de verkopen. Op grond van de in het vorige verslag gemelde licentie overeenkomst met Warby-Bryggery te Stockholm is Amstel bier opnieuw in Zweden op de markt gebracht. Gelet op de resultaten van de herintroductie zien de vooruitzichten op langere termijn er redelijk uit. Gedurende het verslagjaar is het aantal verkooppunten van Heineken uitgebreid, hetgeen echter, als gevolg van het verschijnen van enkele concurrerende merken, nog niet tot hogere verkopen heeft geleld. Westelijk Halfrond Op het Westelijk Halfrond is in 1982 4,0 miljoen hecto liter 5,5%) onder toezicht van Heineken gebrouwen bier verkocht. Het zwaartepunt van de activiteiten ligt bij de export vanuit Nederland naar de Verenigde Sta ten en Canada. De Groep heeft een eigen brouwerij in Canada en heeft deelnemingen in Suriname en op de Nederlandse Antil len, Trinidad, Martinique, St. Lucia en Jamaica. In een aantal landen worden ook frisdranken geprodu ceerd. Op beperkte schaal wordt in het Caraïbisch gebied gedistilleerd verkocht. Noord-Amerika Ondanks enige stagnatie in de ontwikkeling van de bier markt in de Verenigde Staten, welke nauw samenhangt met de economische situatie, is het importsegment ge groeid. Mede door de bijzondere inspanningen van onze impor teur Van Munching Co. Inc., heeft het Heineken merk zijn vooraanstaande plaats in dit segment, ondanks de sterk toegenomen concurrentie, weten te handhaven, hetgeen wijst op de sterke positie van Heineken in de Verenigde Staten. In 1983 is het 50 jaar geleden dat Van Munching met de import van Heineken bier in dat land begon. Thans is Heineken met een aandeel van ongeveer 40 in het importsegment verreweg het grootste buitenlandse bier merk in de Verenigde Staten. In 1960 werd de mijlpaal van 1 miljoen dozen (85.000 hl) bereikt. In 1982 werden 29 mil joen dozen (bijna 2,5 miljoen hl) verkocht. Het spreekt vanzelf dat wij aan de 50-jarige samenwerking met Van Munching bijzondere aandacht schenken. De belangstelling voor het geïmporteerde laag-calorische Amstel Light blijft zich gunstig ontwikkelen. Door verdere uitbreiding van de distributie is dit produkt nu in vele belangrijke consumptiegebieden in de Verenigde Staten verkrijgbaar. 27

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 29