beleidsplan met als doel het misbruik van alcohol onder de jeugd terug te dringen. In de loop van het verslagjaar hebben de brouwerijen hun visie op het vraagstuk van emballage en milieu ter kennis van de overheid gebracht. Daarbij is benadrukt, dat het treffen van beperkende maatregelen voor de toepassing van eenmalige verpakkingen schadelijke gevolgen kan hebben voor de binnenlandse concurrentieverhoudingen alsmede voor de exportpositie van het Nederlandse bier. De personeelsbezetting van onze Nederlandse bedrijven is in 1982 teruggelopen van 6.686 tot 6.308. Dit is het gevolg van het gedeeltelijk niet vervangen van natuurlijk verloop, de sluiting van de brouwerij Mauritskade te Amsterdam en gebruikmaking van de VUT-regeling door een aantal medewerkers. Het ziekteverzuim is opnieuw gedaald, zij het in mindere mate dan de landelijke trend. De arbeidsverhoudingen waren in het algemeen goed te noe men. Tijdens de CAO-onderhandelingen 1982, die in goed over leg met de werknemersorganisaties werden afgesloten, is onder meer de problematiek van de volcontinudienst aan de orde gekomen. Een onderzoek naar de sociale gevol gen hiervan vindt plaats. Overeenkomstig de in het vorige verslag uitgesproken verwachting is na intern overleg een nota sociaal beleid vastgesteld. In verband met de sluiting van de vestiging Hattem per 1 april 1983 is een sociaal plan opgesteld. Frankrijk Door de bevriezing van lonen en prijzen is de inflatie in Frankrijk afgenomen. Dit is echter ten koste gegaan van de particuliere bestedingen en van de winstmarges in het bedrijfsleven. Daarnaast heeft de waardevermindering van de Franse franc voor de ondernemingen een nadelige invloed gehad op het kostenniveau. Onze activiteiten hebben zich desondanks voorspoedig ontwikkeld. Enerzijds is dit te danken aan de invloed van het fraaie zomerweer op het bierverbruik. Anderzijds heb ben onze commerciële inspanningen onder meer geleid tot versterking en uitbreiding van het distributienet. Vooral de postitie van het merk Heineken is in belangrijke mate verbeterd, zowel in de thuisverbruik- als in de hore- camarkt. De afzet van het lokale merk Mützig Old Lager vertoonde een duidelijke groei. De verkopen van de mer ken Mützig en Ancre bleven daarentegen op ongeveer hetzelfde niveau als in 1981Dit werd voornamelijk veroor zaakt doordat de markt voor bier in grote flessen, waarin deze merken voor een deel worden verkocht, een dalende tendens vertoont. Per saldo is ons aandeel in de Franse biermarkt opnieuw, zij het in lichte mate, gestegen. Op basis van het herstructureringsplan, dat de laatste jaren in uitvoering is, hebben verdere investeringen plaats gevonden. Als gevolg hiervan zijn ook de produktiemoge- lijkheden in de brouwerijen te Schiltigheim en Mutzig ver beterd en verruimd. Hierdoor kon in het zomerseizoen een recordproduktie worden bereikt. Ook in 1982 is aan de medewerkers de mogelijkheid geboden tot vervroegde uittreding. f Ter voorziening in vacatures is de nadruk gelegd op het werven van jongeren, gelet op de hoge werkloosheid in deze categorie. In het kader van de nagestreefde verkorting van de werktijd over het gehele jaar genomen, is een systeem ingevoerd waarbij in de piekperioden langer en in de stille tijd korter wordt gewerkt. Voor het eerst sinds geruime tijd heeft het exploitatie-saldo in Frankrijk een - bescheiden - positieve bijdrage aan het Concernresultaat geleverd. Ook voor de komende jaren lijkt een zeker optimisme gerechtvaardigd. Griekenland Na de groei van de voorafgaande jaren heeft de Griekse biermarkt zich in 1982 gestabiliseerd, in het bijzonder als gevolg van een drastische accijnsverhoging. In het vorige verslag signaleerden wij de toegenomen concurrentie, die f vooral het gevolg is van de lokale produktie van twee internationaal bekende merken. Deze tendens heeft zich ook in dit verslagjaar voortgezet. Niettemin kon het marktaandeel van Athenian Brewery, die zowel Heineken als Amstel produceert, worden gehand haafd. Dit was onder meer het gevolg van de impuls die uitging van het plaatsen van fustbierinstallaties bij de horeca-afnemers. De hoge inflatie en het prijsbeleid van de overheid hebben onze marges onder druk gezet. Ook in het verslagjaar zijn de arbeidsverhoudingen in onze brouwerijen in Athene en Thessaloniki goed geweest. In Thessaloniki is een nieuwe bottelcolonne geïnstalleerd. Grote aandacht is wederom geschonken aan mogelijkhe den tot energiebesparing. Onderzocht wordt of het gebruik van andere brandstoffen bijdraagt tot milieuverbetering. De brouwerij te Athene verwacht in 1983 een installatie voor de behandeling van afvalwater in bedrijf te stellen. 26

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 28