L I Regionale gang van zaken Europa Verkopen bier Europa Onder toezicht van Heineken gebrouwen (In miljoenen hectoliters) In 1982 is in Europa 14,2 miljoen hectoliter 2 onder toezicht van Heineken gebrouwen bier verkocht. Dit betreft zowel de internationale merken Heineken en Amstel als een aantal lokaal gevoerde merken. De Groep beschikt over eigen werkmaatschappijen in Nederland, Frankrijk, Italië en Griekenland, terwijl pro- duktie door zelfstandige licentiehouders plaatsvindt in het Verenigd Koninkrijk, Italië, Noorwegen en Zweden. Frisdranken worden voornamelijk in Nederland onder eigen merken en in licentie geproduceerd. Gedistilleerd wordt op de markt gebracht in Nederland en het Verenigd Koninkrijk. Daarenboven vindt in Nederland de verkoop van wijnen plaats. De bierafzet in Europa ondervindt de gevolgen van accijnsverhogingen, dalende consumptieve bestedingen en de al eerder, met name in Nederland, gesignaleerde verzadigingstendens. Een en ander heeft geleid tot een verheviging van de toch al scherpe concurrentie. Mede hierdoor is het moeilijker geworden de verkoopprijzen aan te passen aan de kostenstijgingen. Tegenover deze afzet- remmende factoren staat voor 1982 als positieve factor het fraaie zomerweer. Vooral de meer seizoengebonden bier- afzet in Zuid-Europa werd hierdoor gestimuleerd. Aangezien Europa en met name de landen van de Euro pese Gemeenschap voor de produktie en de afzet van onze Groep van zeer grote betekenis zijn, blijven wij in vele opzichten nauw betrokken bij ontwikkelingen op het gebied van de Europese samenwerking. De produktwetgeving voor bier stond ook in het verslagjaar volop in de belangstelling. Dat het Europese Hof van Justitie inmiddels het principe van de wederzijdse erken ning van warenwetgevingen herhaaldelijk heeft bevestigd, is op zichzelf een positieve ontwikkeling. Terwille van een voor producent en consument duidelijke situatie blijven wij echter het belang onderstrepen van een gemeenschappe lijke regeling. Deze behoeft niet te leiden tot een standaard bier, maar kan volstaan met minimum eisen voor produkt. verpakking en presentatie. Bij ontstentenis van een dergelijke gemeenschappelijke regeling blijven producenten, gezien de uitzonderingsmo gelijkheden op het bovenvermelde principe, in onzeker heid verkeren over de vraag in hoeverre hun produkten moeten voldoen aan de warenwetgeving van de invoerlan- den. Behoeft hieraan niet te worden voldaan, dan zou een duidelijke vervalsing van de concurrentie kunnen optre den. Overigens zijn problemen van warenwettelijke aard voor onze onderneming niet wezenlijk. Onze afwezigheid in bepaalde markten vindt zijn grond dan ook veeleer in marketingoverwegingen dan in produktwetgeving. Dit 13,4 14,0 14,2 14,5 14,2 15 10 1982 Overige 2.7 Italië 2 1 Griekenland 1.3 Frankrijk 1.7 Nederland 6.4 1978 1979 1980 1981 1982 neemt niet weg dat wij het betreuren dat wettelijke bepa lingen soms voor protectionistische en propagandistische doeleinden worden misbruikt ten koste van het image van het bier als zodanig. In tegenstelling tot de verwachting heeft de Europese Commissie nog geen regeling vastgesteld voor afname- contracten met horecabedrijven. Hopelijk schept dit uitstel de gelegenheid om door overleg op alle punten overeen stemming te bereiken tussen belanghebbenden. Behoudens een enkel onderdeel, ziet het er overigens naar uit dat de regeling zoals die thans aan de Europese Commissie voor ogen staat, voor onze Groep in het alge meen geen problemen zal opleveren. 22

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 25